Hurma tezgahtaki yerini aldı 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Hurma tezgahtaki yerini aldı

Ramazan ayının girmesine sayılı günler kala Ramazan alışverişi dolayısıyla pazarda hareketlilik yaşanmaya başlandı. Ramazan’ın vazgeçilmezi olan hurmalar da pazarlardaki tezgahlarda yerini aldı.

Hurma tezgahtaki yerini aldı
Hurma tezgahtaki yerini aldı Sivas Memleket
Bu içerik 255 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Üç ayların en hayırlısı olan Ramazan ayı kapıya dayandı. Ramazan'ın heyecanı ve coşkusu çarşıda ve pazarda yaşanmaya başlandı. Ramazan'ın vazgeçilmezi olan hurmalar da pazar tezgahlarındaki yerini almaya başladı. Esnaflar her zaman ki gibi eski Ramazan'ları arar olduk dese de Ramazan ayının manevi coşkusu ve iklimi insanları yavaş yavaş sarmaya başladı.

26 Mayıs Cuma gecesi  ilk teravih namazı kılınacak ve ilk oruçlar tutulmak üzere vatandaşlar Ramazan ayının ilk sahuruna kalkacak. Ramazan ayında iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezi olan hurma da her sene olduğu gibi bu senede iftar ve sahur sofralarındaki yerini almayı bekliyor.

“İRAN VE TUNUS HURMASI GÖZDE"

Şekerleme işi ile uğraşan Mehmet Kadı, İran ve Tunus hurmasının en çok satılan çeşitlerin başında geldiğine dikkat çekti. Kadı; “Hurma fiyatları Türkiye'de 10 TL ile 40 TL arasında devam ediyor. Bizim ürünlerimiz direk hurma bahçesinden tedarik edildiği için piyasaya oranla, yani hurma işiyle iştirak eden kişilere göre biraz daha uygundur. Birinci eldendir, hijyeniktir, temizdir, güvenlidir” dedi.

Ayrıca hurmanın iftarın yanı sıra sahurda da tüketildiğine işaret eden Kadı, "Sahurda hurma yenmesi durumunda yorgunluk hissi ortadan kalkıyor ve daha rahat oruç tutulabiliyor. İftarda herhangi bir hurmayla oruç açılabilir ancak sahurda lif oranı yüksek Mejdul, Mebrum ve Hudri gibi hurmaların yenmesini öneriyoruz. Şeker hastaları da şeker yoğunluğu en az olan Sugi ve Safavi hurmalarını tüketebilirler” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi