Termal su ekili alanlara zarar veriyor 

Termal su ekili alanlara zarar veriyor

İl Genel Meclis üyesi Ziyaeddin Mat, “Sivas Merkeze bağlı Yukarı Yıldızlı Köyünde bulunan 2011 yılında açılan ve faal olmayan termal kuyunun etrafında onlarca kaynaktan yerden çıkan termal suyun ekili alanlara zarar verdiğini dile getirerek ilgili birimleride uyarmış oldu.

Termal su ekili alanlara zarar veriyor
Termal su ekili alanlara zarar veriyor Sivas Memleket
Bu içerik 501 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

İl Genel Meclisi üyesi Ziyaeddin Mat, Sivas Merkeze bağlı Yukarı Yıldızlı Köyünde Sivas Belediyesinin talebi üzerine MTA Bölge Müdürlüğü tarafından 2011 yılında termal kuyu açıldığını faal olmayan kuyunun çevresinden çıkan termal suyun ekili tarım arazilerine zarar verdiğini söyledi.

Yukarı Yıldızlı köyünde tarımla uğraşan bazı kişilerin termal suyun ekinlerine zarar verdiğini bildirmesi üzerine komisyonlarına havale edilen önerge ile ilgili yaptıkları incelemeler hakkında meclis üyelerine bilgi veren Tarım ve Orman Komisyonu Başkanı Mat, “Termal su nedeniyle ekili alanlar zarar görüyor. Araştırmalarımızda çiftçilerin maddi manevi zarar gördüğünü gözlemledik. Acilen o bölgede yaşanan mağduriyet giderilmeli” dedi.

Kuyu’nun ÇETAB’a ait olduğunu ifade eden Mat: “Sivas Merkeze bağlı Yukarı Yıldızlı Köyünde Sivas Belediyesinin talebi üzerine MTA Bölge Müdürlüğü tarafından 2011 yılında bir termal kuyu açılmıştır, fakat kuyunun faal olmadığı kapalı olduğu gözlemlendi buna rağmen kuyunun etrafında onlarca kaynaktan (yerden) termal su fışkırmaktadır, bu sular ise vatandaşların ekilebilir tarlalarını tehdit etmektedir. Böylelikle ekili tarlalar zarar görmektedir. Şimdi ise bu kuyu ÇETAB” a yani Sivas Sıcak Çermik turizm alt yapı hizmet birliğine aittir. Bu nedenle, mağduriyetin önlenmesi için Raporumuzun ÇETAB” a ve özel İdareye gönderilmesini ilgili makamlarca gerekli çalışmaların yapılması uygun mütalaa edilmiştir” şeklinde konuştu. 

SİVAS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YHT’yi Aydın mı geciktirdi?
YHT’yi Aydın mı geciktirdi?
Vali Gül’e bıyık yakıştı
Vali Gül’e bıyık yakıştı