Subakut Rehabilitasyon Merkezi kendini tanıttı 

Subakut Rehabilitasyon Merkezi kendini tanıttı

Hastaların yaşam konforu yükselecek

Subakut Rehabilitasyon Merkezi kendini tanıttı
Subakut Rehabilitasyon Merkezi kendini tanıttı Sivas Memleket
Bu içerik 274 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Subakut Rehabilitasyon Merkezi’nde kanser hastaları, felçli hastalar, alzaymır ve demans hastalarının tedavileri takip edilecek ve düzenlenecek olan sosyal aktivitelerle hastaların yaşam konforu yükseltilecek.

Subakut Rehabilitasyon Merkezi hakkında bilgi veren Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği İdari Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Yaşar Taştemur, 1 yıl önce başlayan bir program dahilinde Subakut Rehabilitasyon Hastalarına Destek Programı kapsamında Orta Anadolu Kalkınma Ajansına proje sunduklarını ve projenin kabul edildiğini söyledi.

178 bin TL destek aldıklarını belirten Taştemur: “Merkezimizde doktor, sosyal çalışmacı, psikolog, diyetisyen ve hemşiremiz hizmet vermekte. Subakut Rehabilitasyon Merkezi projemizde tıbbi, sosyal ve mali hedeflerimiz var. Sosyal hedeflerimiz kapsamında hastalarımızı evden alıp merkezimize getirip haftanın iki günü burada bakımını sağlamak hem de hastaya sosyal açıdan destek olmak istedik. Tıbbi açıdan da kronik hastalıkları olan insanların yaşam konforu zamanla bozuluyor. Yaşam konforlarını maksimum seviyeye çıkarmamız lazım. Hastalarımızı doktor kontrolü altında tutarak fiziksel tedavilerini vermek istedik” dedi.

SİVAS HERŞEYİN EN İYİSİNE LAYIK

Mali Hizmetler Başkanı Muhammed Zahit Kaya ise, “Sağlık hiçbir açıdan maddi olarak düşünülemez. Sağlık her şeyden önemli. Biz Sivas halkına milyonlarda harcasak bunun hiçbir kıymeti yok önemli olan bizim hastalarımızın sağlığı sıhhati. Sivas her şeyin en iyisine layık” dedi.

Hastaların artık başka illere gitmesine gerek kalmadığını aktaran Kaya: “Subakut Rehabilitasyon Merkezi’nde temel hedefimiz hastalarımızın psikososyal ve tıbbi açıdan hastaneye daha az gelmelerini sağlamak. Hastaları sosyal aktivitelerle birlikte hayata daha fazla tutunmasını sağlamak istiyoruz. Hastaların moral ve motivasyonunu yüksek tuttuğumuzda mutlulukları artıyor aile içerisindeki iletişimleri daha iyi seviyeye geliyor. Tedavi ve cihaz açısından hiçbir tereddüdümüz yok. Olmayan cihazları alıyoruz. Hedefimiz herhangi bir hastanın Sivas’tan tedavi için başka illere gitmemesi. Bunun için mali açıdan hiçbir sıkıntımız yok. Türkiye’de mali açıdan en iyi olan iller arasındayız. Kazanılan paraların hepsi halkımıza hizmet etmek için var” şeklinde konuştu.

80 HASTAYA ULAŞACAĞIZ

Subakut Rehabilitasyon merkezi sorumlusu Doktor Mehtap Pekel de, “Şuan biz 10 ar kişilik iki gruplar halinde 3 aylık süreçte toplam 20 hastaya ulaşıyoruz. 1 yılda ise hedefimiz 80 hastaya ulaşmak. İlk 3 aylık dönemde Emes ve felçli hastalara hizmet vereceğiz. 3 aylık dönemi sonunda alzaymır ve Parkinson hastalarına hizmet vereceğiz. Bize ulaşmak isteyen hastalar Numune Hastanesi ve merkezimize başvurabilirler. Örneğin felçli hastalara günlük aktivite yaptırıyoruz. Kol kuvvetlerini güçlendirmek adına ahşap boyama, resim yapma gibi çalışmalar yaptırıyoruz. Yine hastalara psikolojik destek eğitimleri veriyoruz. Fizik tedavileri gerçekleştiriliyor” ifadelerini k

SİVAS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”