Sivas İl Genel Meclisi üyeleri Yeni mahallede uygulanacak imar durumuna tepki gösterdi Okulu yıkmayın eğitim alanına çevirin 

Sivas İl Genel Meclisi üyeleri Yeni mahallede uygulanacak imar durumuna tepki gösterdi Okulu yıkmayın eğitim alanına çevirin

Sivas’ta Yeni Mahallesi, Hayri Sığırcı Caddesinde bulunan İstiklal İlköğretim Okulunun bulunduğu alanın yeşil alana çevrilmesi ve okulun yıkımının planlanması tepki topladı. Sivas belediyesinin o bölgede kavşak çalışması yapmak için imar revizyon planında değişiklik yapması ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yapılan değişikliğe mahkeme yoluyla yaptığı itiraz İl Genel Meclisinin gündemine geldi.

Sivas İl Genel Meclisi üyeleri Yeni mahallede uygulanacak imar durumuna tepki gösterdi  Okulu yıkmayın eğitim alanına çevirin
Sivas İl Genel Meclisi üyeleri Yeni mahallede uygulanacak imar durumuna tepki gösterdi  Okulu yıkmayın eğitim alanına çevirin Sivas Memleket
Bu içerik 395 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

 

İstiklal İlköğretim Okulu’nun bulunduğu alanın imar revizyon planında yapılan değişikliğin ardından yeşil alana çevrilmesi İl Genel Meclisi’nde tepki topladı.

Okulun bulunduğu alanın yeşil alan kapsamından çıkarılarak eğitim alanı olarak belirlenmesine yönelik Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu rapor hazırladı. Hazırlanan rapor hakkında bilgi veren İl Genel Meclisi Üyesi Murat Toraman “Okulumuzun bulunduğu arsa Sivas Belediyesine ait olup, geçtiğimiz dönemlerde gerçekleştirdiği İmar Revizyon Planıyla, istiklal İlkokulunun yerini eğitim tesis alanı olmaktan çıkarmış ve yeşil alan olarak değiştirmiştir” dedi.

Bunun üzerine Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğünün konuyu yargıya taşıyarak bu işlemin geriye alınması yönünde yürütmenin durdurulması hususunda dava açtığını ve mahkemeyi kazandığını belirten Toraman: “Aslen okulun bulunduğu yerin kavşak noktasında olması ve yolu daraltmasından dolayı Sivas Belediyesinin revizyon da ki yeni uygulaması komisyonumuzca da uygun görülmektedir. Fakat bölgede İlkokul öğrencileri için farklı bir alan üretilemediğinden ve bölgede öğrenci potansiyelinin yüksek olmasından dolayı alanın yeşil alana çevrilmemesi, revizyon planında, eski halinde ki gibi eğitim alanı olarak belirlenmesi ve mevcut okulun bu haliyle devam ettirilmesi veya yenilenmesi daha uygun gözükmektedir. Konu bu haliyle Sivas Belediyesinin uhdesinde olup kamuoyu tarafından biran önce somutlaştırılmayı beklemektedir. Ayrıca mevcut İstiklal İlkokulunun yıkılarak yerine yeni okul yapılması için Harun Kütük isimli bir hayırsever ile Sivas Valiliği arasında protokol imzalanmıştır. İdaremizin, okul için hazırlamış olduğu proje Bakanlık tarafından onaylanmış şekilde beklemektedir” ifadelerini kullandı.

BAŞKA BİR OKUL ALANI YOK

BBP’li Meclis Üyesi Aytekin Kulmaç ise, “İstiklal İlköğretim Okulu’nun yerinin Sivas Belediyesi’ne ait olduğunu, ancak o bölgede başka okul yapılacak alanın olmadığını, acilen okulun bulunduğu alanın eğitim alanına çevrilmesi gerektiğini söyledi.

Okul 1927 yılında eğitime açıldığını hali hazırda oraya yeni okul yapmak isteyen hayırseverlerinde bulunduğunu vurgulayan Kulmaç: “1965 yılında ben de okulda öğrenim gördüm. O dönemde o mahallenin nüfusu 2 bin 500 kişi civarındaydı. Günümüzde o bölgede nüfus 10 binin üzerinde. İmar planında Aydoğan mahallesinde başka bir okul alanı da yok” dedi.

O alana çok katlı okul yapılarak bölgenin okul ihtiyacının daha rahat karşılanabileceğini kaydeden Kulmaç: “O bölgede kavşak çalışması yapılacağı için alan Sivas Belediyesi’nce yeşil alana dönüştürülmüş. Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda mahkeme yoluna başvurarak itiraz etti. Bundan önceki belediye döneminde yapılan imar çalışmalarının sonucunda Sivas Belediyesi o okulu yıkıp yerine yeni bir okul yapacaktı ama son dönemde o bölgede kavşak olması sebebiyle imar planları değiştirilerek okulun bulunduğu alan yeşil alana dönüştürülmüş. Oraya çok acil çok katlı bir okul yapılmalıdır. Bu noktada Sivas Belediyesi ve Sivas Valiliği’nin komisyon raporunu dikkate alması gerekir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

.

SİVAS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek