Balkan “ Nefis eğitimine tabi olacağız” 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Balkan “ Nefis eğitimine tabi olacağız”

Sivas İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, Cumartesi günü başlayacak Ramazan ayı nedeniyle açıklamada bulunarak Ramazan ayının rahmet ve bereket ayı olduğunu dile getirdi, inanan insanların oruçla nefis eğitimine tabi tutulacağını söyledi.

Balkan “ Nefis eğitimine tabi olacağız”
Balkan “ Nefis eğitimine tabi olacağız” Sivas Memleket
Bu içerik 198 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

 

 

Sivas İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, Ramazan ayına iki gün kala açıklamada bulunarak  Ramazan ayının, yardımlaşma ve dayanışmanın doruğa çıktığı bir ay olduğunu söyledi.

Ramazan ayında nefis eğitimine tabi olacağımızı kaydeden İl Müftüsü Balkan: “Oruç tutan kimse, açlık ve susuzluğun/yoksulluğun ne demek olduğunu idrak eder. Bu sayede yoksulların yaşadığı sıkıntı ve güçlüklerin farkına varır. Muhtaçlara yaptığı yardımları ziyadeleştirir. Zenginler, fitrelerini bu ayda verdikleri gibi zekâtlarını da bu ayda vermeye gayret ederler” dedi.

27 Mayıs Cumartesi günü tutacağımız ilk oruç ile mübarek aya girmiş olacağımızı ifade eden Balkan: “Rabbimize hamdolsun bizleri bu kutlu aya ulaştırdığı için. Rahmet ikliminde tutacağımız oruçlarla bir nefis eğitimine tabi olacağız. Bu manada oruç, bir irade ve sabır eğitimidir. Oruç tutan bir kimse, nefsin arzu ve isteklerine karşı koyma, açlık ve susuzluğa dayanma yönüyle bir eğitimden geçerek takvaya ulaşmaya çalışır. Bu sayede kişinin ahlâkı güzelleşir, iradesine hâkim olmayı ve nefsine galip gelmeyi öğrenir. Nitekim Peygamber Efendimizin (s.a.v.s.): "Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu bir günde kötü söz söylemesin, kavga etmesin. O'na birisi sataşır veya küfrederse, "Ben oruçluyum" desin; buyruğu bu hususu en güzel şekilde ifade etmektedir.’’ açıklamasını yaptı.

 

 İçinde rahmet, bereket ve mağfiret bulunan Kadir Gecesini barındıran Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunun yaşandığını dile getiren Müftü Balkan ‘’Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından, her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan önemli bir değer tema olarak belirlenmekte ve kamuoyunun gündemine taşınmaktadır. Söz konusu tema, Ramazan ayı boyunca etraflı bir şekilde ele alınmakta, toplumumuzda bir duyarlılık ve farkındalık oluşması hedeflenmektedir. Bu bağlamda bireysel ve toplumsal hayatımız ekseninde oldukça kapsamlı bir muhtevaya sahip "Hak" kavramının ifade etmiş olduğu anlam derinliği dikkate alınarak bu yıl Ramazan ayında "Üzerinde Her Canın Hakkı Var, Bu Ramazan ve Her Zaman" temasının ele alınması kararlaştırılmıştır. İslâm inanç, kültür ve medeniyetinde "hak" kavramı oldukça geniş bir anlam yelpazesine sahiptir. İnsanın Rabbine, kendisine, diğer insanlara, ilişki içerisinde bulunduğu yakın ve uzak çevresine, tabiata yönelik görev ve sorumlulukları "hak" kavramı ile yakından ilişkilidir. Bu itibarla;  "Üzerinde Her Canın Hakkı Var, Bu Ramazan ve Her Zaman" teması çerçevesinde; "Üzerinde Her İnsanın Hakkı Var", "Üzerinde Her Çocuğun Hakkı Var", "Üzerinde Anne-Babanın Hakkı Var", "Üzerinde Komşunun Hakkı Var" Bu Ramazan ve Her Zaman, alt başlıklarıyla Ramazan ayı içerisinde başta vaazlarımız olmak üzere gerçekleştirilecek tüm programlarda bu konu etraflı bir şekilde işlenecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Rabbimiz bizi “Hak” kapısından ayırmasın, Ramazan’ın o kutsal ikliminin aramızdaki gönül bağlarının kuvvetlenmesine ve bu ayda kazandığımız güzel hasletlerin hayatımız boyunca devam etmesi temennisinde bulunarak; Ramazan ayının, başta tüm İslam âlemi olmak üzere ülkemize, şehrimize ve insanlığa barış, huzur, kardeşlik ve bereket getirmesini Yüce Allah’tan diliyorum” şeklinde konuştu. 

SİVAS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor