Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca söylentilere açıklık getirdi 

Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca söylentilere açıklık getirdi

“Çinilere zarar verilmedi” Sivas’ta tarihi Gökmedrese’nin mevcut çinilerine restorasyonu sırasında zarar verildiği iddiaları gündeme gelirken, konuyla ilgili açıklamada bulunan Vakıflar Bölge Müdürü Camal Karaca, Gökmedrese’deki onarım çalışmalarında orijinal çinilere hiçbir şekilde zarar verilmeden tamamen restorasyon için üretilmiş geri dönüşümlü malzemeler kullanılarak konusunda uzman restoratörler tarafından gerçekleştirildiğini savundu.

Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca söylentilere açıklık getirdi
Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca söylentilere açıklık getirdi Sivas Memleket
Bu içerik 342 kez okundu.

 

Mehmet TIRPAN

 

Sivas’ta son zamanlarda tarihi Gökmedrese’nin mevcut çinilerine restorasyonu sırasında zarar verildiği iddiaları gündeme gelirken, Vakıflar Bölge Müdürü Camal Karaca, Gökmedrese’deki onarım çalışmalarının usulüne uygun olarak devam ettiğini, Uzun yıllar boyunca kendi haline terk edilmiş olan Gök Medrese’de yapılan restorasyon ve konservasyon çalışmaları sonucunda özellikle çinileri bakımından yok olmaktan kurtarılmış bir eser olduğunu söyledi.

Yapılan restorasyon çalışmalarında uluslar arası restorasyon kuralları çerçevesinde orijinal esere zarar vermeden ve bütün orijinal veriler korunmak sureti ile restorasyon yapıldığını aktaran Karaca: “Yapılan çalışmalar, orijinal çinilere hiçbir şekilde zarar vermeden tamamen restorasyon için üretilmiş geri dönüşümlü malzemeler kullanılarak; konusunda uzman restoratörler tarafından gerçekleştirilmiştir. Restorasyon yöntemleri, malzemeler ve uygulama her aşamasında o dönemde aktif olarak çalışmayı denetleyen bilim kurulu üyeleri ile tartışılarak ve bilim kurulunun aldığı kararlar doğrultusunda yürütülmüştür. Bu nedenle eserlerin zarar gördüğü, yanlış restorasyon ve uzman olmayan kişiler tarafından yapıldığı gibi söylemler tamamen kötü niyetli ve iftira niteliğinde yazılmış yazılardır. Yapılan uygulamalar öncesinde eser üzerinde bulunan bütün çiniler ve bozulmaları en ince detayına kadar Autocad çizim, fotoğraf v.b yöntemler ile belgelenmiştir. Bu belgeleme çalışması aynı zamanda envanter niteliğinde olup eser üzerinde bulunan bütün çinilerin ölçüleri ile birlikte dokümantasyonu yapılmıştır. Yapılan çalışmalar daha sonraki yıllarda bilimsel toplantılarda bildiri olarak sunulmuş ve yayınlanmıştır. Çini kaybı olan alanlar da uluslar arası restorasyon kuralları çerçevesinde dolgu tekniği ile doldurulmuş ve renklendirilmiştir. Dolgu ve renklendirmede kullanılan malzeme geri dönüşümlü olup esere zarar vermemektedir. Mevcut çiniler ise mikro enjeksiyon yöntemi ile sağlamlaştırılarak korunmuştur. 2014 yılında yapmış olduğumuz ihalede komple binanın çinileri, taşlarıyla beraber ön yüzey minareler hariç ele alınacak. Daha sonra revize proje ile minarelerde eksiklikler görülürse onarılabilir. Orijinal noktalardaki çinileri tespit ederek veya bir çiniden yola çıkarak diğer eksik noktaları tespit ederek 2017 yılının Kasım ayında çinilerle ilgili çalışmaları tamamlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

GÖKMEDRESE’NİN TAŞLARI YAĞMUR SULARINDAN ETKİLENMEYECEK

Selçuklu Mimarisinin, en önemli yapıtlarından olan Sivas Gök Medrese, 1271 yılında Selçuklu Veziri Sahip Ata Ali Hüseyin tarafından yaptırıldığını ve zaman zaman restorasyon çalışmalarının yapıldığını aktaran Karaca: Sivas’ın iklim şartları zamanla tarihi binaların yapısını bozuyordu. Tarihi yapıdaki özgün beden duvarları, saf su kullanılarak tazyikli su basıncı ile yüzey temizliği yapılarak, tekrar kirlenme ve yüzey aşınmasını engellemesi amacıyla solvent içermeyen yüzey sertleştirici uygulama yapılmasıyla, Gökmedresemiz uzun süre koruma altına alınmaktadır” dedi

Cumhuriyet Döneminde ilk olarak kapsamlı bir restorasyon çalışması yapıldığını kaydeden Karaca:

Gökmedrese’nin özgün beden duvarları solvent içermeyen yüzey sertleştirici uygulaması ile koruma altına alınıyor. Bu uygulama yapıldıktan sonra taş su almıyor ve taşın ömrü uzuyor. Bu takriben 5-10 yıl sonra tekrar edilmesi gereken bir uygulama. Bizden sonraki nesillere eserleri daha iyi aktarmak adına tarihi eserlerimizi koruyacağız. Gökmedrese Osmanlı döneminden itibaren, çok sayıda onarım görmüştür. En bilinen kapsamlı onarım 1823 yılında yapılmıştır. Cumhuriyet döneminde çeşitli onarımlar gördüğü bilinmektedir. Ancak onarımlara ait detaylar bilinmemektedir. 1978-1979 yıllarında Profesör Doktor Orhan Cezmi Tuncer tarafından yapının rölöveleri çıkartılmıştır ve çeşitli araştırma kazıları yapılmıştır. Elimizdeki verilere baktığımızda 2006 yılında kapsamlı restorasyon çalışmaları başladı. Ancak yapılan restorasyon çalışmalarında desenlere, motiflere ve kemerlere yani ana yapıya müdahale edilmeden daha çok çinilerle ve kalem işi çalışmalarının olduğu noktalarda bir düzenleme yapıldı” şeklinde konuştu.

 

 

Bu uygulama yapıldıktan sonra taş su almıyor ve taşın ömrü uzuyor. Bu takriben 5-10 yıl sonra tekrar edilmesi gereken bir uygulama. Bizden sonraki nesillere eserleri daha iyi aktarmak adına tarihi eserlerimizi koruyacağız. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Akyıldız’dan YHT teşekkürü
Akyıldız’dan YHT teşekkürü