KÜLTÜR VE SANAT SOKAĞI PROJESİ UNUTULMASIN 

KÜLTÜR VE SANAT SOKAĞI PROJESİ UNUTULMASIN

Sivas Belediyesi’nin prestij projeleri arasında yer alan ve bu dönem hayata geçirmeyi planladığı Kültür ve Sanat Sokağı Projesi, halkın beklentileri arasında yer alıyor.

KÜLTÜR VE SANAT SOKAĞI PROJESİ UNUTULMASIN
KÜLTÜR VE SANAT SOKAĞI PROJESİ UNUTULMASIN Sivas Memleket
Bu içerik 309 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

2014 yerel seçimlerinde yüzde 58,3 oy oranı ve 106887 seçmenin kararı ile başkanlığa seçilen Mimar Sami Aydın’ın, seçimler öncesi söz verdiği projelerden olan ve halkın büyük bir umutla beklediği “Kültür ve Sanat Sokağı Projesi” bu yıl hayata geçirilmeyi bekliyor.

Projenin tarihi DDY lojmanlarının ilgili kurumdan, kimsenin mağduriyeti olmaksızın, devralınmasıyla gerçekleştirilmesi bekleniyor. Her bir evin restore edilerek birer kültür sanat evine dönüştürülmesi hedeflenen çalışmada kentteki sanatkârların bir araya gelerek bölgeye de canlılık kazandırması amaçlanıyor. Sivas Belediyesi’nin resmi web sitesinde de yer alan proje hakkında “Kültür Sanat Sokakları”  adı bile bir şehir için atmosfer değiştirici. Sanatkârlarımız bu sokaklarda bir arada olacak, çalışmalarını birlikte yapacak; ressamlar, el sanatı ustaları, müzisyenler faaliyetlerini ortaklaşa gerçekleştirecekler” İfadeleri yer alıyor.

 VALİ GÜL DE LOJMANLARI DEĞERLENDİRMEK İSTEMİŞTİ

1934 yılında yapımı tamamlanarak, TCDD lojmanları olarak kullanılan ve 2007 yılında da tescillenen lojman binalarının şehirde prestijli bir görünüme kavuşması amacıyla Vali Davut Gül de bir takım girişimlerde bulunmuştu. Bugüne kadar lojman olarak kullanılan binaların boşaltılarak, şehre prestij kazandıracak ticari faaliyetlere dönüşmesi amaçlanan ve bu dönüşüm sayesinde İstasyon Caddesi’nin lojmanlarının bir kısmında da hareketlilik beklenen projede beklenen gelişme yaşanmadı. Vali Gül, “İstasyon Caddesi’nin sonlarına doğru gittiğimizde Demiryolu Lojmanları var. Bu lojmanlar tescilli eser statüsünde. Vatandaşlarımız cadde üzerinde bu alana kadar gidiyor ve buradan sonrasına ilerlemiyor. Bizim düşüncemiz buranın lojman olarak değil de prestij anlamında firmaların ticari anlamda kullanacağı yerler olmasıdır.” ifadelerini kullanmıştı.

ŞEHRİN ÖNÜNÜN AÇILMASI VE TİCARİ CANLILIK BEKLENİYOR

Tren Garı Binası, Sivas’ın merkezinde şehrin güneybatısında halk arasında İstasyon Caddesi olarak bilinen İnönü Bulvarı sonunda yer alıyor. 1930 yılında Sivas’a tren hattının gelmesiyle birlikte yapımına başlanılan ve 1934 yılında tamamlanan lojmanlar, Sivas’taki Erken Cumhuriyet Dönemi mimarisinin nadir örneklerinden birini oluşturuyor. Tarihi lojmanların Kültür ve Sanat Sokağı Projesi kapsamında değerlendirilerek şehrin önünün açılması bekleniyor.

SİVAS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”