Sivas, bal üretiminde markalaşacak 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Sivas, bal üretiminde markalaşacak

Sivas’ın Doğu Anadolu Projesi’nden daha etkin yararlanması adına bitki florası ve arıcılık kapasitesinin belirlenmesi noktasında projeler geliştiren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Sivas’ın bal üretimini artırarak ve arıcılıkta markalaşmayı sağlayacak.

Sivas, bal üretiminde markalaşacak
Sivas, bal üretiminde markalaşacak Sivas Memleket
Bu içerik 221 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

 

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, Sivas’ın Doğu Anadolu Projesi’nden daha etkin yararlanması adına bitki florası ve arıcılık kapasitesinin belirlenmesi noktasında projeler geliştirdiklerini, DAP’a birden fazla prestijli projeler sunacaklarını açıkladı.

 

Üretimde herhangi bir sıkıntının bulunmadığını kaydeden Yıldız: “Bal üretiminde ve arıcılıkta marka olabiliriz. Üretimde problemimiz yok ama markalaşmamışız. Sivas’ta bal üretimi ile ilgili marka olmak adına adımlar atıyoruz. Her ilin kendine özgü değerleri var ama Sivas’ta markalaşmış öne çıkan ürünümüz yok. Markalaşmaya yönelik adımlar atıyoruz” dedi.

Bitki florası ve arıcılık kapasitesinin belirlenmesi projesi ile Sivas’taki mevcut arıcılık kapasitesini de artırmak istediklerini vurgulayan Yıldız: “Sivas’ta arıcılık için uygun alanların belirlenip buralarda gerekli alt yapının oluşturulması gerekli. Bitki florası ve arıcılık kapasitesinin artırılması maksadıyla hazırlanan proje sayesinde Sivas’taki arıcılık kapasitesini artırarak arıcıların konaklama yerlerinin belirlenmesini sağlayacağız. Bu projeyle ilgili dijital ortam hazırlayacağız. Farklı illerden Sivas’a gelecek olan arıcılar konaklamak istedikleri bölgeyi internet ortamından seçecekler. Seçtikleri alanın kapasitesini görebilecekler. Arıcılar seçtikleri alanın ücretini yatırdıktan sonra belirlenen alanlarda konaklayabilecekler. Yaz aylarında gelişi güzel yerlere arı kovanları koydurmayacağız. Bu proje ile kırsal alanda istihdamı artırmayı, köyden kente geçişi önlemeyi, ürün çeşitliliğini ve kaliteyi artırmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

SİVAS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”