30 yıllık birikim müze kafeye dönüştü 

30 yıllık birikim müze kafeye dönüştü

Sivas’ta iki kardeş, 30 yıllık antika ve tarihi değeri olan eserlerle müze kafe yaptılar.

30 yıllık birikim müze kafeye dönüştü
30 yıllık birikim müze kafeye dönüştü Sivas Memleket

 

FATİH ÖZDAL

 

 

Sivas’ta iki kardeş, 30 yıllık antika ve tarihi değeri olan eserlerle müze kafe yaptılar.

 Aynı zamanda Ferhatbostan mahallesi muhtarı da olan Muhabbet Olgaç, küçüklüğünden itibaren eskiden kullanılan ve tarihi değeri olan eserlere ilgi göstermeye başladı. Kardeşi Hamitin de ilgi göstermesi üzerine Sivas’ın yanı sıra farklı illere de giderek değerli eşyaları satın alan Muhabbet ve Hamit kardeşler, ürünlerini biriktirmeye başladı.

 

 30 yıllık birimlerini değerlendirmek isteyen iki kardeş, eski eşyaları ve tarihi değeri olan malzemeleri açmış oldukları kafede sergilemeye başladı.

Üç katlı olarak açılan kafeye, 30 yıllık birikimlerini sergileyen iki kardeş, düzenledikleri törenle kafenin açılışını gerçekleştirdiler.

Açılış törenine, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Muhtarlar Derneği Başkanı Turan Koç, Memleket Sivas Gazetesi Onursal başkanı Nuri Geneş, Gazete yönetimi, mahalle muhtarları ile çok sayıda davetli katıldı. Okunan duanın ardından işyerinin açılışında konuşan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, müze görünümünde olan ve yüzlerce eseri burada sergileyen ve adeta şehir müzesi oluşturan Olgaç ailesine teşekkür etti.

 

Ağabeyi Muhabbet Olgaç ile birlikte hobi olarak başladıkları bu birikimin sonucunda güzel eserler ortaya çıkardıklarını dile getiren Olgaç, “Bu sektöre ilgimiz ve merakımız vardı. Ağabeyimle birlikte hafta sonlarında Sivas’ın yanı sıra çevre illerde bu alan üzerine kurulan pazarları geziyor ve hoşumuza giden eserleri satın alıyorduk. Daha önce küçük bir çay ocağı açtık. Yeterli gelmeyince konak arayışına girdik. Öncelikle eserlerimizi konakta sergilemek istedik ama bulamadık. Kendi imkânlarımız ile burayı açtık. Tarihi eserler çok olduğu için kafemizin ismini de Müze kafe yaptık. Gerek Sivas’tan gerekse de farklı şehirlerden gelen vatandaşlarımız kafemizi geziyor. Burada bulunan birçok eseri ilk kez gördüklerini ifade ediyorlar. Müze görünümünde farklı bir mekân açtık. İşyerimizin açılışına katılanlara ve destek olanlara teşekkür ediyoruz” dedi

 

 Muhabbet, Hamit ve Seyfettin Olgaç tarafından hizmete açılan Müze Kafe, Paşabey mahallesin, Hayrat Sokak, Surtaş Apartmanı altında hizmet vermeye başladı

 

 

SİVAS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek