İncili Hanım Türbesi, sahip çıkılmayı bekliyor 

İncili Hanım Türbesi, sahip çıkılmayı bekliyor

Pek çok tarihi esere ev sahipliği yapan Sivas’ta İncili Hanım Türbesi yıkılmaya yüz tutmuş hali ile zamana direniyor.

İncili Hanım Türbesi, sahip çıkılmayı bekliyor
İncili Hanım Türbesi, sahip çıkılmayı bekliyor Sivas Memleket
Bu içerik 320 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Rahmi Günay Caddesi üzerinde eski Numune Hastanesi yerleşkesi içerisinde bugün ki haliyle türbe görünümünden çok uzakta bir görüntü sergileyen İncili Hanım Türbesi, unutulmuşluğu ile bir kez daha  gündeme geldi.

Türbenin yıllardır onarımının yapılmaması tepki çekerken, tanıtıcı levhasının da bulunmaması gözlerden kaçmıyor. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan ve yüzlerce tarihi eseri bünyesinde barındıran Sivas’ta Arkeoloji Müzesinin yanı başındaki bu tarihi yapının sahiplenilmesi beklenirken, başta sanat tarihçileri ve tarihçiler ile hemen her vatandaşın tepkisine neden olan bu yapının ilerleyen günlerde yıkılmasından korkuluyor. Bugüne kadar türbeye sahip çıkan kurum ya da kuruluşun olmaması da düşündürüyor.

Merkez Camii ve Külliyesi projesinde İncili Hanım Türbesi’nin onarımının yapılıp yapılmayacağı konusunda her hangi bir açıklama yer almazken, Harap vaziyette olan türbenin, yapılacak proje kapsamında onarılıp onarılamayacağı yanıt bekliyor.

Baldaken tarzında inşa edilen ve mimari üslubu malzemesi ile XVII. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen türbede yatan İncili hanım hakkında bir bilgi yada kayıt bulunmadığından Sivas Kültür Envanterinde kesin bir bilgi bulunmuyor. Ancak İncili Hanım ile ilgili bir çok rivayetler yer alıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ı gören üniversite istedi
Sivas’ı gören üniversite istedi
Kışın üşümeyecekler
Kışın üşümeyecekler