Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa 

Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa

Vakıflar binası konusunda son durumu açıklayan Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, Necip Fazıl’ın şiirini örnek verdi Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa Vakıflar Binasının yerine yapılması planlanan projenin son durumu konusunda bilgi veren Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, durumu Necip Fazıl Kısa Kürek’in şiiri ile yorumladı. Karaca “Aynı bölgede 8 kat imar uygulaması var. Vakfın eserine 2 kat müsaade veriliyor. Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa diyor Necip Fazıl” dedi.

Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa
Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa Sivas Memleket
Bu içerik 475 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, yıkılan Vakıflar Binasının yerine yapılması planlanan 10 projeyi Sivas belediyesine sunduklarını, projelerle ilgili şehrin önde gelenlerinin görüşmelerini sürdürdüğünü söyledi.

Vakfın eserine 2 kat verilmek istendiğini ancak görüşmelerin sürdüğünü vurgulayan Karaca: “Projemizi hazırlayıp Sivas Belediyesi’ne sunmuştuk. Belediye onayladı. Daha sonra diğer mimari projeyi istediler verdik. O sırada Vakıflar binası yıkıldı. Daha sonra tartışmalar başladı. Projemiz 8 kattı tartışmalar çıkınca 6 kata düşürdük. Aynı bölgede 8 kat imar uygulaması var. Vakfın eserine 2 kat müsaade veriliyor. Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa diyor Necip Fazıl” dedi.

Katıldığı bir programda Tartışmaların ardından Sivas Belediyesi’ne 10 adet projeyi sunduklarını kaydeden Karaca: “Biz oraya yapacağımız projeleri tarihi Taşhan binasına gölge düşürmeden yapmayı düşünüyorduk. Yani tarihi Taşhan’ın siluetini bozmayacaktık. Zaten bir binanın silueti ön kısmından bozulur siluet yan kısmından bozulmaz. Şuan biz kanuni olarak bir şey yapmak durumunda değiliz. Mevzuat neyse onu yaparız. Mecburuz. Şehrin ileri gelenlerinin oraya yapılacak olan projeyle ilgili görüşmeleri devam ediyor. Mevzuat itibariyle çalışmalarımıza rutin bir şekilde devam ediyoruz. Memuriyet neyi gerektiriyorsa şuan onu yapıyoruz. Kanaatlerini yasal olarak bildirecekler. Vakıflar binasının alt kısmındaki dükkanları kiralayan esnaflar kiralarını aksatmadan ödüyorlardı. Yıllık oradan bir milyon 300 bin gelirimiz vardı. Bu yıl kiralarda artış yapılması kararı alındı. Şimdi 2 milyon 500 bine çıkarmıştık. Şehrin silueti bozulmasın diyen her duyarlı vatandaş gibi aynı duyarlılığa sahibiz. Ancak akıl, bilim ve ahlak ölçüsü içerisinde konuşmak saygı duymak zorundayız. Taşhan’ın arka kısmında bulunan işçi evi olarak bilinen ve tescillenen yapıyla ilgili çalışmamız da var. Taşhan’ın arkasına 2 katlı otopark yapmayı düşünüyoruz. Şehirdeki park sorunu da ortadan kalkar. Yani taşhan binasının arka kısmı yeşil alan olur. Yine tescilli yapının oradaki boş alanın altına da otopark yapmayı düşünüyoruz. Polisimiz, zabıtamız esnafımız rahat eder” ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”