Arazide çalışan personele kene eğitimi 

Arazide çalışan personele kene eğitimi

Arazi şartlarında çalışan İl Özel İdaresi personeline Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı ve vücuda yapışan kenenin nasıl çıkarılacağı konusunda eğitim verildi.

Arazide çalışan personele kene eğitimi
Arazide çalışan personele kene eğitimi Sivas Memleket
Bu içerik 193 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

 

Sivas İl Özel İdaresine bağlı olarak sürekli arazide görev yapan personele Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı ve vücuda yapışan kenenin nasıl çıkarılacağı konusunda eğitim verildi.

İl Genel Meclisi Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Erol Berkbayrak arazi şartlarında görevini sürdüren personele Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının belirtileri, istatistiki verileri ve korunma yolları hakkında bilgiler verdi.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte kene vakalarının sıkça görülebileceği uyarısında bulunan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Erol Berkbayrak, “Arazide çalışan personellerin mümkünse çizme ve açık renkli kıyafet giymeleri veya paçalarını çoraplarının içlerine vermeleri oldukça önemli. Kenenin vücuda tutunması durumunda kişi eldiven veya kene kartı yardımı ile en kısa sürede keneyi vücuttan çıkarması ve en yakın sağlık kuruluşunda gereken tüm tahlillerin yaptırması son derece önem arz ediyor” dedi.

Personele kene kartı ile kene çıkarma yöntemini de görsel olarak anlatan Berkbayrak: “Kırsal kesimde yaşayan ve hayvanlarla ilgilenenler, ev ya da sokak hayvanları ile yakın olanlar, çalılık ve otların olduğu yerlerde piknik, av vb. nedenlerle bulunanlar, direkt olarak kene ısırması tehlikesi ile karşı karşıyadır. Kene yönünden şüpheli bölgelerden uzak durun. Hayvan barınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlarda, çıplak ayakla dolaşmayın, kısa giysiler giymeyin, mümkünse açık renkli, uzun kollu ve uzun paçalı giysiler tercih edin. Vücudunuzu düzenli olarak kontrol edin. Kenelerin üstüne kimyasal dökmeyin, kibrit ile yakma gibi işlemlerden kaçının. Kırım Kongo Kanamalı Virüsü, insandan insana bulaştığı için hastalarla temastan kaçının. Kene ısırması belirtileri gözlerde ve yüzde kızarıklık, göğüste noktasal, vücutta yaygın cilt altı kanamaları, burun kanaması, dışkıda ve idrarda kan gibi ciddi bulgular şeklinde kendini gösterebilir. Hepatit gelişimine bağlı olarak, ciltte sarılık ve idrarda koyulaşma saptanabilir. Kene ısırığının beşinci gününden sonra karaciğer - böbrek - akciğer yetmezliği ve santral sinir sistemi bozuklukları gelişebilir. Hasta, hastalığın ikinci haftasında karaciğer, akciğer veya böbrek yetmezliği tablosu ya da Yaygın Damar İçi Pıhtılaşma Bozukluğu nedeni ile kaybedilebilir” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık bir saat süren eğitim programının ardından program soru cevap şeklinde devam etti. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek