“Önce sen gez, önce sen gör diyoruz” 
Reklamı Geç
Advert

“Önce sen gez, önce sen gör diyoruz”

Müzeler haftası etkinlikleri kapsamında Sivaslılara Arkeoloji Müzesini gezmeleri için çağrıda bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, “Müzeler insanlığın ortak hafızasıdır. Bütün insanlık hafızasını burada görebiliriz. Bugün de Orta Anadolu’nun en güzel en modern Müzelerinden biri olan Sivas Arkeoloji Müzesindeyiz. Öncelikle bu eşsiz müzemizi Sivaslıların gezmesini görmesini diliyoruz. Önce Sen gez, sen gör diyoruz” dedi.

“Önce sen gez, önce sen gör diyoruz”
“Önce sen gez, önce sen gör diyoruz” Sivas Memleket
Bu içerik 153 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Her yıl 18 - 24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler haftası Sivas’ta çeşitli etkinliklerle kutlandı. İlk olarak Kazım Karabekir Paşa Ortaokulu Öğrencileri Davul Zurna Eşliğinde Halk oyunları gösterisi yaptı. Daha sonra Mevlana Ortaokulu Öğrencilerinin Neyzen ve semazen gösterisi yaptı. Gösterilerin ardından Müze bahçesinde temsili olarak kazı çalışması yapıldı.

 Etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Sivaslılara Arkeoloji müzesini gezin çağrısında bulundu. Müzeler Gününün ülkemize hayırlar getirmesini temenni eden Pürlü: “Müzeler insanlığın ortak hafızasıdır. Bütün insanlık hafızasını burada görebiliriz. Bugün de Orta Anadolu’nun en güzel en modern Müzelerinden biri olan Sivas Arkeoloji Müzesindeyiz. Öncelikle bu eşsiz müzemizi Sivaslıların gezmesini görmesini diliyoruz. Tüm Sivaslıları davet ediyoruz. Önce Sen gez önce sen gör diyoruz. Etkinlikte katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Müzelerimizin bol ziyaretçili ve bol kazançlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Müzeler Günü kapsamında her yıl etkinlikler düzenlendiğinin de altını çizen Sivas Arkeoloji Müzesi Müdürü Atılgan Kaya: “UNESCO tarafından tüm dünyada 18 Mayıs Günü “Müzeler Günü" olarak ilan edilmiş ve Ülkemizde 1982 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleriyle her yıl 18 - 24 Mayıs Müzeler haftası olarak kutlanmaya başlanmıştır” dedi.

Bu yıl ki etkinlikte öğrencilerin aktif rol aldığının altını çizen Kaya: “Her yıl düzenli olarak kutlanan Müzeler Günü programı kapsamında Güzel Sanatlar Lisesi ve Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı diğer okullarla beraber Arkeoloji Müzesinde bir dizi etkinlik düzenledik. Bugünümüzü beraberce kutlayıp müzelerin ne derece önemli olduğunu anlatmak istedik. Sivas’ta olan eşsiz arkeoloji Müzesine halkımızı davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

SİVAS ARKEOLOJİ MÜZESİNDE 9 BİN 890 ESER SERGİLENİYOR

1981 yılına kadar lise olarak kullanılan bina 1983 yılında müze olarak son şeklini almıştır. 3 katlı binanın 1. katında etnografik eserler teşhir edilirken 2. katta ise Atatürk- Sivas Kongresi ve Milli Mücadele ile ilgili bilgi ve belgelerin teşhiri yapılmaktadır.

Arkeoloji Müzesinde 1997 yılı sonu itibarı ile 2 bin 857 adet etnografik, 4 bin 621 adet sikke, bin 965 adet arkeolojik, 50 adet çivi yazılı tablet, 215 adet mühür ve mühür baskısı, 182 adet el yazması kitap olmak üzere 9 bin 890 adet eser mevcuttur.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”