VATANDAŞ ARAÇ İÇİ ZAMA TEPKİLİ 
Reklamı Geç
Advert

VATANDAŞ ARAÇ İÇİ ZAMA TEPKİLİ

Sivas’ta Halk Otobüslerine yapılan zammı, asıl muhatabı olan vatandaşa sorduk. Halk, yapılan zamdan memnuniyetsizliğini dile getirirken, mazot fiyatlarının bahane edilerek vatandaşa ceza kesildiğinden savundular.

VATANDAŞ ARAÇ İÇİ ZAMA TEPKİLİ
VATANDAŞ ARAÇ İÇİ ZAMA TEPKİLİ Sivas Memleket
Bu içerik 233 kez okundu.

Sivas’ta Halk Otobüslerine yapılan zammı, asıl muhatabı olan vatandaşa sorduk. Halk, yapılan zamdan memnuniyetsizliğini dile getirirken, mazot fiyatlarının bahane edilerek vatandaşa ceza kesildiğinden savundular.

YÜKSEL MENEKŞE

Belediye Meclisinin aldığı kararla Sivas’ta Halk otobüsü fiyatları zamlandı. Daha önce 1.20 TL olan öğrenci ücreti 1.50 TL’ye, 1.75 TL olan tam ücret 2.00 TL’ye, araç içi tarife ise 2 TL’den 2.75 TL’ye çıkartıldı. Yapılan zam Belediye Başkanı Sami Aydın tarafından farklı bir yönüyle ele alınarak, ‘’12 Haziran da toplu taşıma merkezi üniversite içerisine taşınacak. Bizim yapmış olduğumuz fiyat ayarlamalarımızda öğrencilerimiz başta olmak üzere şehrin diğer bölgelerinde ikamet eden vatandaşlarımız üniversiteye daha ucuza ulaşmış olacak’’ açıklaması yapmıştı.

Yapılan zam ve açıklamaların ardından Memleket Sivas Gazetesi olarak, durumu zammın direkt muhatabı olan vatandaşa sorduk. Vatandaşlar zamlar ve yapılan açıklamalar konusunda görüşlerini dile getirdiler.

HÜKÜMETE SUÇ ATILIYOR

Zam ile ilgili yapılan açıklamalarda, 2014 yılından bu yana otobüs fiyatlarına zam yapılmadığı ve akaryakıt fiyatlarının son üç yılda arttığı belirtilirken vatandaşlar bunu asılsız bir bahane olarak değerlendirerek, ‘’2014 yılı Mayıs ayında mazot fiyatları 4 lira 34 kuruş. 2017 Mayısta ise 4 lira 50 kuruş. Arada 16 kuruş fark var. Böyle bir bahane olamaz. Bu bahane ile hükümet zan altında bırakılıyor. Sürekli zam yapan bir hükümet düşüncesi ortaya çıkartılıyor’’ dediler.

ÖZEL ARACA YÖNLENDİRİLİYOR

Halk otobüsü fiyatlarının, özel araç yakıtının iki katını geçtiğini söyleyen vatandaşlar ‘’Benim evim kümbette. İşim ile evim 4 kilometre gidiş, 4 kilometre geliş toplam 8 kilometre. Kendi aracımla şehir merkezine geldiğimde toplu taşım aracına vereceğim paranın yarısından daha az para harcıyorum. Böyle bir sistem hangi ülkede var? Toplu taşım aracı özel araca göre daha uygun fiyata olması lazım. BU durumda arabası olan hangi insan otobüsü tercih eder? İnsanlar geçim derdinde ve ne hesaplı ise ona yönleniyor. Özel araç ile ulaşımın daha pahalı olması gerekirken aksine toplu taşım aracı iki kat pahalı. Sivas’ta trafiğin çözümü aranıyor ama vatandaş özel araca yönlendiriliyor’’ ifadelerini kullandılar.

VATANDAŞA KESİLEN CEZA

 

Yapılan zammı vatandaşa bir ceza olarak nitelendiren ve Belediye Başkanı Sami Aydın’ın zammı, indirim olarak değerlendirme gerekçesini eleştiren vatandaşlar, ‘’Başkanımız açıklamasında zammın olumlu olduğu vurguluyor. Yapılan her hangi bir zam nasıl olumlu olarak değerlendirilir, anlatılır? Zammın kimin için olumlu olduğu apaçık ortada. Ayrıca Başkanımız açıklamasının tamamında üniversite öğrencilerinden söz etmiş. Sivas’ta yaklaşık 50 bin üniversite öğrencisi var ama nüfusumuz 330 bin. Otobüslerin gelirinin çoğunluğunu vatandaşlar mı oluşturuyor, öğrenciler mi?’

 Araç içi ücretin 2,75 TL olması vatandaşa kesilen bir cezadır. ‘Kent karta almazsanız cezanız bu’ demektir. Açıklamalarda ‘bu aradaki makası fazla tutmazsak otobüs sahipleri ile şoförler arasında istismar oluşmasına neden oluyor’ deniliyor. Bunda vatandaşın suçu ne bu açıklansın. Mal sahibi ile çalışanı arasındaki uyumsuzluğun cezasını neden vatandaş çeksin. Böyle anti demokratik bir uygulama olamaz’’ dediler

Vatandaşların tepkileri karşısında Belediyenin özellikle araç içi ücrette uyguladığı 75 kuruşluk zammı aşağı çekip çekmeyeceği ise bilinmiyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”