Hipertansiyona dikkat çektiler 
Reklamı Geç
Advert

Hipertansiyona dikkat çektiler

Yüksek kan basıncından kaynaklanan önlenebilir hastalıklar olan inme (felç), kalp ve böbrek hastalıklarına dikkat çekmek ve halkı korunma, tanı ve tedavi konusunda bilgilendirmek amacıyla organize edilen 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü Sivas’ta da çeşitli etkinliklerle farkındalık oluşturulmaya çalışıldı.

Hipertansiyona dikkat çektiler
Hipertansiyona dikkat çektiler Sivas Memleket
Bu içerik 188 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından 17 Mayıs  Dünya Hipertansiyon Gününde farkındalık oluşturmak adına kent meydanında dün etkinlik düzenlendi.  Düzenlenen programa Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, İl Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Levent Sağlam, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız ve Tıp Fakültesi çalışanları katıldı.

Programda konuşan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin önemli bir sağlık sorunu olan hipertansiyon ve dünya hipertansiyonu anlattı.

Prof. Dr. İlhan Çetin “Hipertansiyon dünya da ölümlerin önlenebilir en önemli nedeni olarak görülmektedir. Bu bağlamda Dünya  Hipertansiyon Günü son 10 yıldır dünyada ve ülkemizde 17 mayıs da çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Özellikle bu önemli rahatsızlığa karşı halkımızın duyarlılığının ve bilincinin arttırılması konusunda çalışma yapılmaktadır. Biz de cumhuriyet üniversitesi olarak insanımızın en önemli hastalığı olarak görebileceğimiz ve gördüğümüz bu hastalık konusuna kayıtsız kalmadık ve bu günü hep beraber kutlamak için toplandık. Bu gün boyunca insanlarımızın tansiyonlarını ölçeceğiz, tansiyonlarına bağlı olarak farkındalıklarının arttırılması için bilgilendirilecek ve eğer tedavi gerekiyorsa bu tedavinin üniversitemiz hastanesinde yapılması konusunda çalışmalar yapılacaktır. Bu konu da kardiyoloji derneğimizin katkıları var. Kardiyoloji ana bilim dalından çok değerli hocalarımız, öğretim üyelerimiz ve görevlilerimiz gün boyunca burada çalışacaklar ve halkımızı bu konuda bilgilendirecekler ve tedavilerine yardımcı olmaya çalışacaklar” dedi.

Kadınların hipertansiyon hastalığı ile ilgili daha çok farkında olduklarını fakat tedavi konusuna daha az dikkat ettiklerini dile getiren Çetin; “Kan basıncının normal değerlerinden yüksek olması olarak bildiğimiz hipertansiyon Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün raporlarında 18 yaşının üzerinde ki insanların yaklaşık 3’te ‘1inde görülen bir hastalık 50 yaşın üzerinde ki insanların ise yaklaşık yarısında görülen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca da hipertansiyondan her yıl dünya da yaklaşık 8 milyon insanın hayatını kaybettiği 90 milyon kişinin de mağduriyete sebebiyet vermesi neticesinde çalışmasının engellendiği bir hastalık olduğunu bilmekteyiz. Ciddi bir halk sağlığı problemi olarak gördüğümüz bu hastalıkla savaş vermekteyiz.  Yapılan çalışmalarda hipertansiyon farkındalığının çok düşük olduğu ülkemizde ki insanımızın yaklaşık yarısının hipertansiyon hastalığını bilmediğini biliyoruz. Kadınlarımız daha fazla farkında ancak tedavilerine daha az dikkat etmekte” şeklinde konuştu.

Programda katılımcılara tansiyon ölçme aleti hediye edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”