Kale projesi 80 milyona mal olacak 
Reklamı Geç
Advert

Kale projesi 80 milyona mal olacak

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Kale projesinde sona gelindiğini belirterek, “40 milyon harcayarak yüzde 99 oranında kamulaştırma yaptık. Kale’ye uygulanacak olan projenin bedeli de yaklaşık 40 milyon civarında. Yani toplamda 80 milyonluk bir maliyet söz konusu. Kale Projesi hazır. 2017 yılında inşaat çalışmalarına başlanacak” dedi.

Kale projesi 80 milyona mal olacak
Kale projesi 80 milyona mal olacak Sivas Memleket
Bu içerik 297 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın kale Projesi kapsamında yüzde 99 oranında kamulaştırma yapıldığını, kamulaştırmaya 40 milyon para harcandığını söyledi.

Kale projesine 2017 yılında başlanacağının da altını çizen Belediye Başkanı Sami Aydın, “Kamulaştırmaya 40 milyon harcandı. Kale Projesinin maliyeti de yaklaşık 40 milyon civarında. Kale Projesi toplamda yapımı ile beraber 75-80 milyon maliyeti olan bir proje” dedi.

Kale projesi tamamlandığında o bölgenin Sivas’ın markası olacağının altını çizen Başkan Aydın: “Kale Sivas için büyük bir potansiyel. Nasıl kent meydanı Sivas için bir potansiyelse ben kaleyi de öyle görüyorum. Yıllardan beri Sivas kalesi konuşulur ama bir türlü hayata geçirilememiş bir proje. Şuana kadar projede yüzde 50 ilerleme kaydettik. Kale Projesi toplamda yapımı ile beraber 75-80 milyon maliyeti olan bir proje. Yüzde 99 oranında kamulaştırma yaptık. Bugüne kadar yaklaşık 40 milyon gibi kamulaştırma bedeli ödedik. Ancak burası sit alanı olduğu için projenin her aşamasının Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan geçmesi gerekiyor. Koruma kurulunda bazı kararlar çok uzun sürede alınabiliyor. Yoksa biz 2016 yılından itibaren inşaata peyder pey kamulaştırdığımız yerlerden itibaren başlamayı planlamıştık. Ancak bu sene kısmet olacak. İmar planları kuruldan geçti. Tabi alanlarda sondajlar yaptık. Sondaj çalışmalarını makinelerle değil elle yaptık. Kale Projesinin tasarımı hazır. Uygulama projeleri tamamlanma aşamasında. Oda gene kuruldan geçecek. Biz 2017 yılında inşaat çalışmalarına başlayacağız. Kale kent meydanına çok yakın. Tarihi Gök Medrese Kale projesiyle bütünleşen bir proje. Gök Medrese de restorasyon çalışmaları sürüyor. Biz Sivas Kalesi’ni Gök Medrese ve Ulu Cami ile bütünleştirdiğimiz zaman ortaya çok güzel bir tarihi alan çıkacak. Selçuk Ortaokulu bu sene eğitim döneminin sonunda boşaltılacak. Yıkımını gerçekleştireceğiz. Eski Sivas evlerini, Sivas konaklarını, mahallelerini ortaya çıkaracağız. Bu bölgeye el sanatları merkezi yapacağız. Yöresel yemeklerin yendiği turizme yönelik bir bölge şeklinde planlama yapıyoruz. Proje tamamlanınca Kale bölgesi Sivas’ın marka bölgelerinden bir tanesi haline gelecek” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor