Yüksek zammın sebebi kent kart 
Reklamı Geç
Advert

Yüksek zammın sebebi kent kart

Şehir içi ulaşımda kullanılan otobüslere biniş ücretleri arttırıldı. Kent kartla binişlere 25 kuruş zam yapılırken araç içi bilet fiyatına yapılan 75 kuruşluk yüksek zamma gerekçe olarak kent kart kullanımının düşük olması gösterildi.

Yüksek zammın sebebi  kent kart
Yüksek zammın sebebi  kent kart Sivas Memleket
Bu içerik 354 kez okundu.

Şehir içi ulaşımda kullanılan otobüslere biniş ücretleri arttırıldı. Kent kartla binişlere 25 kuruş zam yapılırken araç içi bilet fiyatına yapılan 75 kuruşluk yüksek zamma gerekçe olarak kent kart kullanımının düşük olması gösterildi.

 

SÜMEYRA DENİZ

Şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan halk otobüslerinin fiyatına dünden geçerli olmak üzere zam yapıldı. Kent kartla binişlere 25 kuruşluk zam yapılırken araç içi biletlere 75 kuruş birden zam yapıldı. Yüksek zammın gerekçesi ise halkı kent karta alıştırmak olarak gösterildi.

Şehir içi ulaşımda kullanılan otobüslere biniş ücret tarifelerinde yapılan zamla bir lira 25 kuruş olan öğrenci tarifesi bir lira 50 kuruşa, bir lira 75 kuruş olan tam tarife ise 2 lira ya çıkartıldı. Öte yandan  araç içi tarifesi olan 2 lira ise 2 lira 75 kuruşa yükseltildi. 

Otobüs ücretlerine yapılan zammı ve gerekçesini Sivas Halk Otobüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Şaban Yalman açıkladı.

Belediye meclisinde halk otobüslerinin taşıma ücretlerinin yeniden değerlendirildiğini ve yeni uygulamanın dün başladığını belirten Yalman; “Bir önce ki aldığımız tarifenin tarihi 11.08.2014 yaklaşık 34 ay önce 3 yıla yakın bir zaman önce biz tarife almıştık bugünde tekrar yeni tarifelerimizi aldık tarifelerimiz şöyle çıktı.  Daha önce 1.20 ye taşıdığımız öğrenci 1.50 olarak, 1.75 e taşıdığımız tam da 2 lira olarak yeni tarifede bugün başladı. Araç içi tarifemiz de daha önceden 2 liraydı cezalı bilet olarak tarif ettiğimiz ücret ise 2 lira 75 kuruş olarak bugün başlamış oldu. Gündemden en çok algıladığım kadarı ile 2 liradan 2 lira 75 kuruş  gibi bir zam görünüyor. Burada ki amaç  kişilerin kent karta yönlendirilmesi için yapılan bir tarifedir. Daha doğrusu Sivas halkı için değil dışarıdan gelen insanların kartları olmadığından dolayı para ile binişleri için olan bir tarifedir.” dedi.

Araç içi cezalı bilet uygulamasının başka illerde yaygın olmadığına bu uygulamanın vatandaşı zorda bırakmamak adına yapılan bir uygulama olduğunu savunan Yalman; “Bu uygulama sadece Sivas’ta var içeride müşteri zor duruma düşmesin diye. Burada ki 75 kuruş zammın amacı insanları karta yönlendirmek ve kartlı binişleri arttırmaktır. Belediyemize durumu izah ettik onlarda onayladılar. Bu çok afaki bir zam değil.  Biz tarifeyi aldığımız da 3 lira 70 kuruş civarındaydı motorin bugün 4 lira 50 kuruş bunun yanında araç sigortaları şoförlerin maaşları ayrıca şoför sigortaları giderleri lastik giderleri vs bunları topladığımız zaman son zamanlarda inancınız olsun belki de benzinliğe borçları olan arkadaşlarımız var borçlarını ödeyemiyorlar” şeklinde konuştu.

Kent kart dolum noktalarına da değinen Başkan Yalman; “Kent kartın dolum noktaları tamamen kooperatif ile alakalı değil kent kart şirketi ile alakalı şirketle alakalı derken bizim dışımızda gerçekleşen bir olay demek istemiyorum böyle değil Sivas’ta ne kadar kent kart bayiliği almak isteyen büfe bakkal ekmek büfeleri gibi yerlerin tamamına veriyoruz ancak bu işi yapmak istemeyen çok kişi yoktur buna rağmen Sivas’ta şu anda 60 tane kent kart dolum merkezi var çeşitli bölgelerde kar marjının düşüklüğünden olabilir belki de çok fazla bir talep yoktur. Talebi olan olursa yardımcı oluruz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi