Bebeksör’le bebekler güvende olacak 
Reklamı Geç
Advert

Bebeksör’le bebekler güvende olacak

Ziya Gökalp Ortaokulu 7-a sınıfında öğrenim gören iki öğrenci bebeklerin evde yaşadıkları kazaların önüne geçmek için bebeksör projesini geliştirdi. Öğrencilerin geliştirdikleri proje sayesinde odada veya evde tek kalan bebekler (Soba, çam, balkon) tehlikeli bölgeye yaklaştığında ebeveynler sensör vasıtasıyla uyarılacak.

Bebeksör’le bebekler güvende olacak
Bebeksör’le bebekler güvende olacak Sivas Memleket
Bu içerik 170 kez okundu.

Ziya Gökalp Ortaokulu 7-a sınıfında öğrenim gören iki öğrenci bebeklerin evde yaşadıkları kazaların önüne geçmek için bebeksör projesini geliştirdi. Öğrencilerin geliştirdikleri proje sayesinde odada veya evde tek kalan bebekler (Soba, çam, balkon) tehlikeli bölgeye yaklaştığında ebeveynler sensör vasıtasıyla uyarılacak.

 

Mehmet TIRPAN

Ziya Gökalp Ortaokulu 7-a sınıfında öğrenim gören iki öğrenci anneleri rahatlatacak bir proje hazırladı. Bebeksör adını verdikleri projeleri sayesinde anneler çocuklarının yanında olmasa bile çocuklarının odada nerede olduğunu bilecek.

Öğrencilerinin yaptığı Bebeksör Projesi hakkında bilgi veren Ziya Gökalp Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Mehmet Gülen, 4006 TUBİTAK Bilim Projesi kapsamında öğrencilerin proje fikirlerini aldıklarını söyledi.

Bebeksör projesini geliştiren iki öğrencisiyle evde yaşanan ve özellikle çocukların dahil olduğu ev kazalarını önlemek için geliştirdikleri projeyi hayata geçirdiklerini belirten Gülen: “Bebeksör projesi bebeğin yalnızken yaşayabileceği ev kazalarını önlemek adına geliştirilen bir proje. Öğrenciler gerekli ekipmanları temin edip projeyi geliştirdiler. Proje çok kullanışlı ve maliyeti oldukça düşük. İstediğimiz yere kurulabilir. Projede hareket sensörü vasıtasıyla bebeğin gitmesini istemediğimiz yerlere sinyalizasyon koyduk. Eğer bebek evde ebeveynlerinden habersiz balkona, pencereye veya sobaya gittiğinde sensör dışarı ses vererek anneyi uyarıyor” ifadelerini kullandı.

BEBEK KAZALARININ ÖNÜNE GEÇMEK İSTEDİK

Projeyi öğretmeni gözetiminde geliştiren 7-a sınıfı öğrencisi İhsan Arda Bakırel ise, Bebeklerin evde sıkça rastladıkları kazaları önlemek adına bu projeyi geliştirdiklerini söyledi.

Önce bebeklerin evde hangi durumlarda zarar gördüklerini araştırdıklarını belirten Bakırel: “Bebeksör projesini yaparken Fen Bilimleri dersinin önemli bir bölümü olan elektrik konusunda öğrendiğimiz bilgilerden faydalandık. Projenin yapımına başlarken 220 V elektrikle çalışırken gerekli güvenlik önlemlerini aldık. Çeşitli internet sitelerinden yaptığımız araştırmalar sonucu hareket sensörünün devreye nasıl bağlanacağını öğrendik. Daha sonra hareket sensörünü zil trafosuna, zil trafosunu da kapı ziline bağladık. Sonra hareket sensörümüze bir miktar kablo ve fiş ekledik. Son olarak sistemimizin kolay taşınabilmesi ve daha kullanışlı olması için tüm parçalan bir kontraplak üzerine monte ettik” ifadelerini kullandı.

BEBEKLERİN YAŞADIKLARI KAZALAR GENELLİKLE YANMA VE BALKONDAN DÜŞME

Melih Yusuf Mersin ise, Bebeklerde sıklıkla görülen vakaların yüzde 70’i yanma veya balkondan düşme kazalarının olduğunu gördüklerini söyledi.

Geliştirdikleri proje kapsamında bebeklerin yalnızken daha güvende olmalarını sağlamak olduğunu vurgulayan Mersin: “Bebekler bir ortamda yalnızken, tehlikeli bir nesneye veya bölgeye yaklaştıklarında, hareket sensörü kullanılarak ebeveynlerin uyarılmasını sağladık. Bebeksör projesi, portatif bir sistem olduğu için evin istenilen bölümünde, sadece cihazın fişi prize takılarak kullanılabilir. Örneğin, kışın bebeğin yanma tehlikesi yaşamaması için sobanın yanına astığımız Bebeksörü, yaz geldiğinde çoğu zaman açık bıraktığımız balkon kapısının yanına yerleştirebiliriz. Bebeksörün odadaki diğer kişiler yaklaştığında veya anne bebeğin yanına geldikten sonra da çalışacağı, bir sorun gibi görülebilir. Fakat bebeksör cihazını anne, bebeğini odada yalnız bıraktığı zaman açıp kullanabilir. Çocuklarda görülen kazaların büyük kısmı evde meydana gelmektedir. Etraflarındaki nesnelere aşırı ilgi gösteren, zamanlarının çoğunu etrafı kurcalamak ve öğrenmeye çalışmakla geçiren çocuklar, el ve vücut maharetlerinin yetişkinlerden daha az olması nedeniyle risk altındadırlar. Sağlık Bakanlığı, 112 acil sağlık hizmetlerine, bebek ve çocuklar için yapılan acil çağrıların yüzde 79'unun ev kazaları olduğunu belirterek durumun önemini vurgulamaktadır. Projemizde kullandığımız hareket normalde binaların girişlerinde ve merdivenlerindeki aydınlatmaların çalıştırılmasında kullanılmakta” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”