Tatlısu kültürü üniversitede canlandırılıyor 

Tatlısu kültürü üniversitede canlandırılıyor

Sivas’ın kültüründe yer alan Tatlısu Çeşmeleri kent merkezinde tarihe karışıyor. Cumhuriyet Üniversitesi rektörlüğü Sivas’ın bu kültürünü üniversitede yaşatmayı hedefliyor. Bu amaçla hayırsever vatandaş İlknur Değer’in yaptırdığı ilk hayratın açılışı yapılırken, rektörlük 15 çeşme daha yapmayı planlanıyor.

Tatlısu kültürü üniversitede canlandırılıyor
Tatlısu kültürü üniversitede canlandırılıyor Sivas Memleket

YÜKSEL MENEKŞE

Geçmiş yıllarda her mahallede bulunan ‘Tatlısu Çeşmeleri’ birçok şiire, türküye ve anılara konu olarak Sivas kültüründe yerini aldı. Günümüzde yok olma seviyesine gelen Tatlısu çeşmeleri şimdi Cumhuriyet Üniversitesinde yaşatılacak. Üniversite rektörlüğü bu kültürü canlandırmak amacı ile kampüse toplam 16 çeşme yaptırmayı hedeflerken, çeşmelerin ilkinin açılışı gerçekleştirildi. Hayırsever vatandaş İlknur Değer tarafından, Eğitim Fakültesi önüne yaptırılan Tatlısu çeşmesinin açılışına katılan Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, kalan 15 çeşmeyi de yaptıracak olan hayırseverlerin hazır olduğunu ifade etti. Açılışta bir konuşma yapan Yıldız, ‘’Üniversitemizde tatlı su çeşmeleri yaptıracağımızı söylemiştik. Bunun ilkini bugün açıyoruz. Hayır sahibimiz İlknur hanımefendi. Aslen Şebinkarahisarlı, Bilgi Üniversitesi personeli. Eşi Sinan Bey de yine iş adamı. İlknur hanımın genç yaşta vefat eden kardeşi Özbey Toygar adına bu çeşme yapılıyor. Biz kendisine teşekkür ediyoruz. İlk hayır çeşmemizi açtılar. Bu yıl içerisinde 15 tane daha çeşme açıyoruz. Bu çeşmede uygulanan şeyden biraz daha farklı olacak diğer çeşmelerimiz. Taş işlemeli olacak. 15 hayırseverimiz şu an hazır. 2 yılda bunların bakımını yapacaklar. Biz bu hayırseverlerin hepsine teşekkür ediyoruz. Su önemli. Su bizim için medeniyet. Su medeniyetini kurmuş bir milletin evlatlarıyız. Sivas’ta öteden beri hep çeşmelerin bulunduğu bir ildi. Fakat son yıllarda o çeşmelerin bir kısmı kapatılmış. Biz dedik ki üniversitemizde bu çeşmeleri tekrar açalım. Yukarıda tatlı suyumuz var. Onları getirerek diğer çeşmelerimizi de açacağız.

Hayır sahibine teşekkür ediyorum. Rahmet eden kardeşini de rahmetle anıyoruz. Bunlar sadakayı cariye dediğimiz şeyler. İnsanlar kullandığı müddetçe hayır sahibine de sevap yazılmaya devam ediliyor. Çok teşekkür ederim. Her şey çok güzel olmuş. Harika. Suyumuz da çok güzel’’ dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak