Mağduriyet acilen giderilmeli 

Mağduriyet acilen giderilmeli

İl Genel Meclisi Üyesi ve Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Fikret Doğruyol, Güneli, Acıdere, Akkoç, Barçın, Karayaprak, Beşpınar Köylerinin içme sularına lağım suyu karıştığını sıkıntının acilen giderilmesi gerektiğini söyledi.

Mağduriyet acilen giderilmeli
Mağduriyet acilen giderilmeli Sivas Memleket
Bu içerik 384 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

İl Genel Meclisi Üyesi ve Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Fikret Doğruyol, Merkez Hacıali Köyü İçme Suyunda yaşanan sıkıntı hakkında bilgi verdi.

Merkeze bağlı Hacıali Köyü ve buna benzer mağduriyet yaşayan Köylerde komisyonun çalışma yaptığını kaydeden Doğruyol: “Güneli, Acıdere, Akkoç, Barçın, Karayaprak, Beşpınar Köyleri, Merkezi Tecer de bulunan ve aynı hatla depolarına gelen boru ile su ihtiyaçlarını gidermektedirler. Ancak su kaynağının yanında bulunan maden şirketi fosseptik kuyusunu kaynağa yakın yerde yaptığından kaynağa lağım suyu karışmaktadır” dedi.

Sorunun acilen giderilmesi gerektiğinin altını çizen Doğruyol: “Çözüm olarak maden şirketinin fosseptik çukuru uzaklaştırılmalı yada su borusu hattı değiştirilmelidir. Bu konuyla alakalı yukarda bahsettiğimiz köylerin içtikleri suya kanalizasyon karıştığı ile alakalı Sivas Halk Sağlığı Müdürlüğü laboratuvarından aldıkları raporlar mevcuttur.

Hacıali Köyü muhtarı ve vatandaşları ile yapılan görüşmelerde yaklaşık 7 aydan beri içme sularına yakın çevrelerindeki köylerden bidonlarla su temin ettikleri öğrenilmiştir. Ayrıca bu gibi durumlarda kullanılmak üzere Hacıali Köyüne bir kilometre mesafede analizi yapılmış ancak debisi yüksek olmayan bir kaynak vardır. Geçici çözüm olması hasebi ile bu suyun köyün içine ortak kullanılmak üzere bir çeşme ile getirilmesi de komisyonumuzca uygun görülmüştür. Sonuç olarak incelenmek, değerlendirilmek ve sorunun giderilmesi noktasında raporumuzun İl Özel İdaresi (Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü) ve Sivas Halk Sağlığı Müdürlüğüne gönderilmesine karar verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek