Yukarı Kızılırmak Projesinde Sona Yaklaşılıyor

Yukarı Kızılırmak Projesinde Sona Yaklaşılıyor

Çeşitli göller, kuş cenneti, kaya mağaraları, kiliseler, kuyruklu kaplumbağalar, Hitit, Roma, Selçuklu, Osmanlı döneminin izleri, tarihi eserlerin barındığı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, “Yukarı Kızılırmak Kültür ve Doğa Yolu” projesinde son aşamaya geldi.

Yukarı Kızılırmak Projesinde Sona Yaklaşılıyor
Yukarı Kızılırmak Projesinde Sona Yaklaşılıyor Sivas Memleket

SÜMEYRA DENİZ

Kızılırmak’ın bulunduğu güzergah, “Yukarı Kızılırmak Kültür ve Doğa Yolu” projesinde sona yaklaşıldı.

 Konu ile ilgili açıklama yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü “Sivas eğri köprüden Zara’ya kadar haritalama çalışması yapıldı. Zara ile İmranlı’yı da bu sene yapacağız.  Muhtemelen haziran ayında bu çalışmayı Kızıldağ’a kadar olan kısmı fotoğraflayacağız haritaya alacağız, gezip görülmeye değer yerlerini haritaya işleyeceğiz. O zaman yukarı Kızılırmak Kültür ve Doğa yolu Eğri köprüden başlayıp Kızıldağ’a kadar haritanın diğer kalan yarısı ikinci çalışma ile bitmiş olacak” dedi.

Hazırlanan haritaları seyahat acentalarına dağıttıklarını belirten Pürlü; “Ankara’dan İstanbul’dan İzmir’den Sivas’a tur düzenleyen firmalara verdik.

Tabii ki turizm de diğer işlerde olduğu gibi hemen bir şeyi tutundurmak zor. Çalışmak tanıtmak için bir süre geçmesi gerekli. Şu anda öncelikle eksiğimizi tamamlamak adına Zara ile İmranlı arasını bitirirsek bu proje tamamlanmış oluyor. Ondan sonra yoğun bir tanıtım etkinlikleri başlayacak. Misal bazı özel günlerde biz buralara geziler düzenliyoruz. Projemiz şimdilik bu aşamada” şeklinde konuştu.

Bakanlıktan katkı istediklerini ifade eden Pürlü; “Bakanlıktan katkı istedik şöyle ki mesele orda bazı yollar var bisikletle geçilmesi gereken arazi yolu çamur falan normal yürüyüşte dahi kullanamıyoruz. En azından bu gibi yerler araç ile geçilmese de buraya bir bisiklet yolu yapılabilir çakıl veya mucur ile doldurulabilir. Ayrıca bu alanlarda tabela ihtiyacımız var. Yukarı Kızılırmak projesi bu durumda. Her platformda söylüyorum önce Sivaslıların gezmesi lazım. Bize uğrayıp haritamızı alabilirler. Haritalama ve broşürleme çalışması bu yıl bitecek inşallah” ifadelerine yer verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akıncılar Belediyesi hurda araçlarını sattı
Akıncılar Belediyesi hurda araçlarını sattı
YOLSUZLUK İDDİASI
YOLSUZLUK İDDİASI