Atık yağları sabuna dönüştürüyorlar 

Atık yağları sabuna dönüştürüyorlar

Atatürk Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencileri öğretmenleri eşliğinde atık yağları kullanarak kokulu ve renkli sabunlar üretiyor. Yaptıkları proje hakkında bilgi veren öğretmen Sahil Dilmeç, Atık yağlar çevremize oldukça fazla zarar verdiğini biliyoruz. Bizde öğrencilerimizle atık yağları hem değerlendirmek hem de çevreye daha az zarar verilmesi adına çalışma yaptıklarını söyledi. Dilmeç aynı zamanda atık yağdan yakıt yapmak içinde çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Atık yağları sabuna dönüştürüyorlar
Atık yağları sabuna dönüştürüyorlar Sivas Memleket
Bu içerik 247 kez okundu.

Mehmet TIRPAN /ÖZEL HABER

Atatürk Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencileri,öğretmenleri Sahil Dilmeç önderliğinde çöpe atılan ve çevreyi kirleten atık yağları toplayarak hem çevreyi koruyorlar hemde  sabun üretiyorlar.

Çevre bilincini artırmak amacıyla atık yağlardan kokulu ve renkli sabunlar yapan öğrenciler önümüzdeki yıl yine atık yağlardan yakıt elde etmeyi planlıyor.

Geliştirdikleri proje hakkında bilgi veren Dilmeç: “Sivas’ta bu projeyi TUBİTAK’tan destek alarak genişletmeyi düşünüyoruz. İnsanlar olarak çevreye saygılı olmalıyız. Atık yağların daha fazla çevreyi kirletmemesi için harekete geçerek atık yağlardan sabun ürettik” dedi.

Evsel atıkları yani kızartmalardan sonra çöpe atılan yağları topladıklarını vurgulayan Dilmeç: “Atık yağları kullanarak sabun yaptık. Çevreye oldukça zarar veren yağların geri dönüşümünü sağladık. Biz biliyoruz ki bir litre yağı lavaboya döktüğümüz zaman bir milyon litre kadar içme suyunu kirletiyor. Zaten su sıkıntısı ve doğal çevrenin kirletilmesi Dünyanın gündeminde. Bu nedenle çalışma yaparak atık yağlardan sabun yaptık. Sabun yapımında yağ, su ve sabun bazı dediğimiz sodyum hidroksit kullanıyoruz. İstersek karışımın içine boya koyarak renk verebiliyoruz. Yine güzel kokular kullanarak hoş kokulu sabunlar üretebiliyoruz. Sabun yapmak yaklaşık yarım saat sürüyor. Atık yağlarla yapılan sabunlar aynı zamanda insan sağlığına da zarar vermiyor. Ege bölgesinde bayanlar atık yağlardan sabun yaparak evlerinin sabun ihtiyaçlarını kendileri karşılarlar. Atık yağlardan biyoyakıtta yapılabiliyor. Bazıillerdeki belediyeler atık yağları toplayarak yakıta dönüştürüyor. Atık yağlardan elde edilen yakıtlar iş makinalarında kullanılıyor. Bu kampanyanın yaygınlaşması lazım. Önümüzdeki yıl atık yağlardan bio dizel yapmayı hedefliyoruz. İş makinelerini çalıştıracak yakıt yapacağız. Yine bio dizel üretirken de atık yağ kullanacağız” ifadelerini kullandılar.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek