Tevrüzlü konağı butik otel olacak 

Tevrüzlü konağı butik otel olacak

Ulu Camii ve Darüşşifası ile göz dolduran Sivas'ın Divriği ilçesindeki tarihi Tevrüzlü Konağı restore edilerek butik otel şeklinde hizmete açılacak. Konak, turizm noktasında konaklama alanında önemli bir eksikliğin giderilmesine katkı sağlamış olacak.

Tevrüzlü konağı butik otel olacak
Tevrüzlü konağı butik otel olacak Sivas Memleket
Bu içerik 281 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

 

Sivas’ın Divriği İlçesinde bulunan ve Özel İdare tarafından restore ettirilmeye başlanan  Tevrüzlü konağı butik otel olarak hizmet verecek.

 

Dönemin Divriği Kaymakamı Salih Ayhan ile Tevrüzlü Konağı'nın mülkiyet sahipleri adına Kemal Hisar arasında kaymakamlık binasında yapılan tahsis protokolü sonrası restorasyon işlemlerine başlanan Tarihi konağın 2017 Ekim ayında hizmete açılması planlanıyor.

 

Restorasyon hakkında bilgi veren yüklenici firma yetkilisi Alparslan Himyeri konağın restorasyon ihalesini 2016 yılında aldıklarını belirterek, 400 gün süresi olduğu söyledi. Himyeri, “Buranın mülkiyeti Kemal Hisar adında bir şahsa ait. İl Özel İdaresi burayı restorasyon karşılığında 20 yıllığına kiralamış. Şu anda butik otel olarak tasarlanıyor. Butik otel olarak bu yılın 10’uncu ayına yetiştirmeyi planlıyoruz. Daha önce de bitebilir. 10. aydan itibaren hizmet vermeye başlayacak. Burası otel yönünden biraz zayıf durumda. İnşallah bu eksikliği bir nebze de olsa giderecek. Şahıs olarak kaç kişi kalır bilmiyorum ama içerisinde 7 tane oda olarak kullanılabilecek bölüm var.  Şu anda kurul aşamasında olan hususlar var. Kurul kararı sonrası kaç kişiye hizmet vereceği netlik kazanır” dedi.

 

TEVRÜZLÜ EVLERİ

20. yüzyıl başlarında inşa edilmişlerdir. Tevrüzlüoğulları diye anılan tüccar bir ailenin evleridir. Eski hükümet binası yanında ve buradan çarşıya inen sokak boyunca sıralanmışlardır. Başlıca üç gruptan meydana gelir. İçlerinde en önemlisi Şevket Efendi’nin evidir. Bu evin ikinci katı üstünde sekizgen bir planla yükselen saçaklı yıldız köşkü dikkat çekicidir. Şevket Efendi Evi 20. yüzyılın ilk yıllarında Ömer Usta tarafından yapılmıştır ancak Tevrüzlü evlerinin bazı bölümleri daha eski yıllardan kalmadır. Ailenin zenginliği sebebiyle pahalı ahşap işçiliğine geniş çapta yer verilmiş, tavanlar değişik tarzda ve değişik motiflerle süslenmiştir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek