İmar iptal oldu, sıkıntı bitti 

İmar iptal oldu, sıkıntı bitti

Sivas’ta köye dönüştürülen 18 belde belediyesi sınırları içerisinde hazırlanan imar planları iptal edildi. Konuyla ilgili meclis üyelerine bilgi veren AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Fikret Yıldırım: “Köye dönüştürülen 18 belde belediyesinde imar planları yapıldığı zaman beldenin kadastro çalışması yapılmamış olduğundan ötürü imar ve kadastro uyuşmazlığı vardır. Bu durum kapanan beldelere yapılan yatırımların aksamasına neden oluyor” dedi.

İmar iptal oldu, sıkıntı bitti
İmar iptal oldu, sıkıntı bitti Sivas Memleket

Mehmet TIRPAN

2012 yılının sonlarına doğru 6360 sayılı kanunla Sivas’ta köye dönüştürülen 18 belde belediyesi sınırları içerisinde hazırlanan imar planları halen geçerliydi. Bu durum nedeniyle köye dönüştürülen 18 beldede yaşayan vatandaşlar ciddi mağduriyet yaşıyordu. Sivas İl Genel Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu üyeleri bir çalışma yaparak köylülerin yaşadığı sıkıntıları tek tek irdeledi ve imar planlarının iptal edilmesine karar verdi.

Yaptıkları çalışma hakkında Meclis üyelerine bilgi veren Komisyon Başkanı Fikret Yıldırım, “Köye dönüşen beldelerimiz belediye iken imar planları yaptırılmıştır. Eğerci, İnkışla, Kangal Alacahan, Çetinkaya, Havuz, Gümüşdere, Yakupoğlan, Çataloluk, Akçakışla,Kızılcakışla, Baharözü, Kalın, Kavak, Kümbet, Şeyhhalil, Yavuve  Şerefiye’ninimar planları yaptırılmıştır” dedi.

İmar planları yapıldıktan sonra parselasyon planlarının hazırlanarak imar uygulaması yapılması gerekmekteyken kapanan Belediyelerin imar uygulamalarının yapılmadığını tespit ettiklerini kaydeden Yıldırım, “Bazı Belediyeler İller Bankasına yaptırmış oldukları imar planlarını hiç kullanmamışlardır. Bazı Belediyelerimizde de imar planları yapıldığı zaman beldenin kadastro çalışması yapılmamış olduğundan ötürü imar ve kadastro uyuşmazlığı vardır. Sivas İl Özel İdaresi tarafından yapılan kamu yatırımları imar planlarına göre yollar açılmamış olduğundan dolayı köy içlerine kadar uygulanamıyor. Kapanan beldelere yapılan yatırımların aksamasına neden oluyor. Bazı belediyelerimiz kaçak yapılaşmayı denetleyemediğinden imar planındaki yol, yeşil alan, ağaçlandırılacak alan, park gibi kamu alanlarına bina yapılmıştır. İmar planlarından tadilat yapılması gerekmektedir. İmar planları belediyelerin ihtiyacına göre hazırlandığından planda bulunan resmi kurum alanları, belediye hizmet alanları, ticaret ve sanayi alanları, bina yükseklikleri gibi düzenlemeler ona göre düzenlenmiştir. Planların köylere göre tekrardan revize edilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

İPTAL KARARI MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Kapanan belediyelerin bazılarında teknik eleman olmadığından dolayı imar planında yapılan tadilatlar imara uygun yapılmadığını savunan Yıldırım : ”Bazı plan tadilatlar meclis kararı, askı evrakları, plan notları gibi evrakları kapanan belediyelerden temin edilememiştir. Birbölgede birden çok yapılan tadilatların hangisinin son tadilat olduğu gibi bilgiler eksiktir. Belediye başkanları tarafından vatandaşlarla yapılan arsa takas işlemlerinde vatandaşa park alanı veya kamuya ayrılan yerlerin verilmiş olması planın uygulanabilirliğini etkilemiştir. Vatandaş bu takasta mağdur edilmiştir. İdaremiz tarafından 18. madde uygulaması yapılması kararı alınan ve çıkan problemlerden dolayı iptal edilmek zorunda kalınan kapanan belediyelerden olan köylerde Karayolları’nın hazırladığı yol güzergahlarının imar planlarındaki yol güzergahı ile farklılıklar gösterdiği, imar planlarının tadilatının gerektiği tespit edilmiştir.  İmar planları içerisinde kalan mera vasıflı yerlerin tahsis amaçlı değişikliği işlemlerine İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından izin verilmediğinden planın uygulaması zorlaşmaktadır. Müstakil parsellerin imar uygulamasından sonra hisseli parselin olmasının köylerde istenilmeyen bir durum olması, güncel imar planlarına ulaşılamaması, imar planı tadilatı olup olmadığının tespit edilememesi, Sivas İl Özel İdaresine teslim edilen imar paftalarının son güncel paftalar olup olmadığının tespit edilememiş olmasından  dolayı köylerde yerleşik alan içerisinde konut yapmak için proje çizdirilerek ilçe özel idareleri tarafından onaylanan ve köy muhtarlarından izin alınarak inşaat yapmak mümkün iken imar planı olan yerlerde 3194 sayılı İmar Kanunu doğrultusunda il özel idarelerinden yapı ruhsatı alınması gerekmekte. Yapı ruhsatı alma ise 18. madde uygulaması yapılamadığı için imkansız denecek hale geldiğinden, bu yerlerde büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. 6360 sayılı kanunla ilimizde kapatılarak köye dönüştürülen 18 adet belde belediyesine ait imar planlarının iptal edilmesi uygun görülmüştür” açıklamasını yaptı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek