Çiftçiler mağdur 

Çiftçiler mağdur

İl Genel Meclis Üyesi Bayram Sevim, exper ve sigorta fiyatlarının çiftçileri mağdur ettiğini, İPAD kapsamında yapılan işletmelere oldukça düşük bedeller biçildiğini söyledi.

Çiftçiler mağdur
Çiftçiler mağdur Sivas Memleket
Bu içerik 265 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Şarkışla İl Genel Meclisi Üyesi Bayram Sevim, exper ve sigorta fiyatlarının çiftçileri mağdur ettiğini söyledi.

Eksperlerin işletmelere ve arazilere biçtiği fiyatların tutarsız olduğunu vurgulayan Sevim: “Eksperler konusunda büyük bir sorun var. Arazi bedellerini belirlemeye gelen eksperler çok düşük rakamlar veriyorlar. Bu noktada hem esnafımızın hem de çiftçimizin büyük bir sıkıntısı var” dedi.

İPAD´dan işletme yaptıran bir çiftçiye3 milyonluk projeden 600 bin lira bedel biçtiklerini, biçilen bedelin oldukça düşük olduğunu kaydeden Sevim: “Bedel biçmek için biri geliyor, diğeri gidiyor. Çok ciddi de para alıyorlar. Hem esnafımız hem de çiftçimiz çok zor durumda kalıyor. Biz bir akaryakıt istasyonu için eksper istedik. 800 bin lira bedel biçen var, bir milyon lira bedel biçen var, 2 milyon değer biçen var. Bir yerin değeri yüzde 150 oranın da değişiklik göstermez. Ticaret Odasının da bu konuda taşın altına elini koymasını bekliyorum.

İPAD´dan işletme yaptırıyor. İşletme 3 milyon lira. Ama eksper geliyor 600 bin lira bedel biçiyor. Bankalar bunu ne bedel biçilirse biçilsin diyorlarki biz senin işletmeni 550 bin liradan fazlaya değer biçemeyiz diyorlar. Niye bu işletme İPAD’dan yapılmış.  Burada sıkıntıyı çeken hem esnafımız hem de çiftçimiz" ifadelerini kullandı.

TARIM ARAZİLERİNİ YAPILAŞMADAN DOLAYI KAYBEDİYORUZ

Tarım arazilerinin de giderek azaldığına dikkat Çeken Bayram Sevim, "Son 25 yılda yapılaşmadan dolayı tarım arazilerimizin 1/7´sini kaybetmiş bulunuyoruz. Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgesindeki birinci sınıf tarım arazileri talan ediliyor. Bu yapılaşmanın önüne geçilmesi lazım” dedi.

Tarım arazilerinin parçalanmasınıngöçü de tetiklediğinin altını çizen Sevim: “Eğer bu şekilde devam edersek torunlarımız tarımı saksılarda yapacak. Sivas’a şeker fabrikası kurulması noktasında da gerçekten çiftçiler çok ciddi oranda nakliyat parası ödüyor. Yeni bir fabrika yapılma şansı yok ama mevcut fabrikaların satın alınması ya da Sivas´a taşınmasıyla alakalı bir çalışma olabilir. Sivas´ın çok büyük bir arazisi var. Şeker üst kurulu şeker pancarıyla ilgili olan durumları belirliyor. Pancar üreticilerimiz nakliyeye çok fazla ücret ödüyoruz. Biz eğer Malatya´ya pancar vermesek Malatya Şeker Fabrikası kapanır. Her tarafa nakliye ödüyoruz. Kayseri´ye ödüyoruz, Turhal´a ödüyoruz, Malatya´ya ödüyoruz, Erzincan´a ödüyoruz. Sivas’taki arazilerin 3/2’si kayıt dışı. Bu arazilerin kayıt altına alınması gerekir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek