Hıdırellez Paşabahçe de kutlandı 
Reklamı Geç
Advert

Hıdırellez Paşabahçe de kutlandı

Mevsimlik Bayramlarımızdan olan ve yaz mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen Hıdırellez, düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Hıdırellez Paşabahçe de kutlandı
Hıdırellez Paşabahçe de kutlandı Sivas Memleket
Bu içerik 295 kez okundu.

Fatih ÖZDAL

 

 

Mevsimlik Bayramlarımızdan olan ve yaz mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen Hıdırellez, düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Paşabahçe Piknik ve Mesire alanında gerçekleştirilen törene protokol üyeleri yeterince ilgi göstermedi. Hıdırellez etkinliğine Vali Davut Gül, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, İl Jandarma Komutanı J.Albay Sinan Şen, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Gençlik ve Spor İl Müdürü Salim Kılıç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Folklor Araştırmacısı Hünkar Kayhan Özdemir yaptı.

Hıdırellezin bütün Türk dünyasında bilinen bir bayram olduğunu ifade eden Özdemir, “ Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı ; Hızır ve İlyas Peygamberlerin her yıl buluştuklarına ve insanların dileklerini yerine getirdiğinde inanılan gün olarak bilinmektedir. Sivas’ta Hıdırellezç, “Eğrilce “ adı altında genellikle kadın ve çocukların katılımıyla kutlanır. Piknik alanında eğlenceler düzenlenerek  yöreye ait oyunlar oynanır, türküler söylenir, adak yerleri ziyaret edilir, dilek ağaçları ve gül ağaçlarına bezler bağlanarak dilekler dilenir. Genç kızlar arasında  da niyet çekme geleneği yaygındır..Kırsal kesimlerde ise nişanlı kıza  oğlan evi tarafından koç hediye edilir”dedi.

Konuşmaların ardından geleneksel yarışmalara yer verildi. Protokol ve öğrenciler arasında yumurta tokuşturma yapılırken, kaşıkta yumurta taşıma, halat çekme, çuval yarışı aktivitelerine yer verilirken, protokol üyeleri de topaç çevirme, çelik –çomak oyunu ve yumurta yuvarlaması yaptılar.

Programda ayrıca Halk Oyunları gösterilerine ve Türk Halk Müziği konserine yer verildi.

PROTOKOL İLGİ GÖSTERMEDİ

Bahar Bayramı olarak her yıl yapılan etkinliklere bu sene protokol üyeleri yeterince ilgi göstermedi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü , protokol üyeleri için yer ayırmasına rağmen katılım yeterince olmadı. Törene katılacak olan protokol üyelerinin sandalyelerinin boş kaldığı görüldü. 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor