Şeker fabrikası hayali yine canlandı 

Şeker fabrikası hayali yine canlandı

Temeli atılmasına rağmen Uzun yıllardır Sivas’a kurulması noktasında verilen uğraşılarında gerçekleştiremediği şeker fabrikası hayali yeniden canlandı. AK Parti Kangal İl Genel Meclisi üyesi Emin Ünlüer İl Genel Meclisine Sivas’a şeker fabrikası kurulması noktasında önerge verdi.

Şeker fabrikası hayali yine canlandı
Şeker fabrikası hayali yine canlandı Sivas Memleket
Bu içerik 275 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

 

İl Genel Meclisinin 4. oturumunu gerçekleştirdi. Sedat Özata başkanlığında İl Özel İdare Meclis, salonunda gerçekleşen toplantıyaSivas’ta yıllardır kurulması gündeme gelen ancak bir türlü kurulamayan şeker fabrikası damga vurdu.

Sivas’a Şeker Fabrikası kurulması noktasında Meclise önerge veren AK Parti Kangal İl Genel Meclisi üyesi Emin Ünlüer, “Sivas’a artık şeker fabrikası kurulmalı. Sivas’ta 315 bin ton üretim yapmışız. Malatya’da ise 9 bin 278 ton üretim yapılmış. Ama fabrika Malatya’da var, Sivas’ta yok” dedi.

Sivas´ta sulu tarım olanaklarının arttığını kaydeden Ünlüer: “Sivas´ta 2015 yılında 630 bin 340 hektar pancar işleniyor. Yani net olarak 315 bin ton şeker pancarı üretimi yapılmış. İlimizde 67 yerleşim yerinde pancar işiyle uğraşan çiftçimiz var. Ürettiğimiz şeker pancarını Malatya’ya götürmek için nakliye parası ödüyoruz. Gerekirse orada birkaç gün kalmak zorunda kalıyoruz. Maddi ve manevi anlamda Sivaslı çiftçiler zarara uğruyor. Pancar üreticilerimiz nakliyeye çok fazla ücret ödüyor. Biz eğer Malatya´ya pancar vermesek Malatya Şeker Fabrikası kapanır. Ama biz her tarafa nakliye ödüyoruz. Kayseri´ye ödüyoruz, Turhal´a ödüyoruz, Malatya´ya ödüyoruz, Erzincan´a ödüyoruz. Sivas’a fabrika kurulması noktasında 4 yıldır bir arpa boyu yol alamıyoruz. Yanımızda bulunan Malatya iline zamanında yapılmış. Ben şimdi oraya da bakıyorum inceliyorum. Biz 630 bin 340 hektar alanda 315 bin ton üretim yapmışız. Malatya 1 milyon 675 dönüm pancar ekmiş. 9 bin 278 ton üretim yapmış. Arada uçurum var. Üretim az olmasına rağmen orada fabrika var. Köy sayısına bakın, tonaja bakın, ekilebilirliğe bakın. Sivas’a şeker fabrikası kurulması noktasında çok geç kaldığımızı düşünüyorum. O nedenle de Meclise önerge verdim. Ekonomimizde ağırlıklı olarak tarım, hayvancılığa dayalı. Bu konuyu daha önce de gündeme getirdim. Türkiye´de 30 milyon dönüme yakın bir tarım arazisi kullanılıyor. Bu arazilerin 2 milyon 720 bin dönümü Sivas´ta kullanılıyor. Yapılan sulama çalışmaları ile ilgili 310 bin ila 360 bin dönüm arasında bir arazinin de sulanması söz konusu. Resmi yolların bir an önce başlatılmasını hepinizden arz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”