Havalar Isındı Kene’ye Dikkat! 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Havalar Isındı Kene’ye Dikkat!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte en çok Mayıs-Ağustos ayları arasında sık görülen ve kene ısırması ile bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) hastalığına dikkat. Uzmanlar Kene ısırması durumunda en yakın hekime başvurulması gerektiğinin altını çiziyor.

Havalar Isındı Kene’ye Dikkat!
Havalar Isındı Kene’ye Dikkat! Sivas Memleket
Bu içerik 235 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte kenelerin yeniden canlandığını ve özellikle kırsalda yaşayanların kenelere karşı dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, aralarında Sivas’ın da bulunduğu 19 ayrı ilde görülen kene vakalarının bu aylarda ortaya çıkmaya başladığına dikkat çekiyor. Sağlık Bakanlığının verilerine göre Türkiye'de kene ısırması sonucu KKKA'dan son 13 Yılda 469 Kişinin yaşamını yitirdiğini kaydeden uzmanlar “Hastalığın tedavisinde uygulanabilecek etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış bir ilaç ve aşı bulunmamaktadır.Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığının kontrolünde bilinçli korunma tedbirlerinin alınması oldukça önemlidir” dedi.

Yeşil alanlarda açık renk elbiselerin tercih edilmesi gerektiğini kaydeden uzmanlar, “Kene riski olan yerlerde bulunulduğunda, vücudu tamamen örtecek ve kenenin rahat görülebilmesi için açık renk giysiler giyilmelidir.Kenelerin vücuda girebileceği olası açıklıkların kapatılması önemlidir. (pantolon paçalarının çorap içine konulması, kapalı ayakkabı giyilmesi vb.)Kenelerin bulunduğu alanlara gidilirken vücudun açıkta kalan alanlarına cilde sürülebilen böcek kovucu maddelerin (repellent) uygulanması, korunma için etkili olmaktadır.Dış elbiselere, etkisi uzun süreli olan kene öldürücü ilaçları sürülmesi etkili bir koruma olabilir. Kene riski olan yerlerden (bağ, bahçe, tarla, orman vb.) eve dönüldüğünde kollar, bacaklar, gövde, diz arkası, koltuk altları, kulak arkası, ense, saç dipleri, kasıklar dahil vücudun her tarafı ve elbiseler iyice kontrol edilerek kene olup olmadığına bakılmalıdır. Çocukların vücudu ve elbiseleri de anne ve babaları tarafından mutlaka kontrol edilmelidir” ifadelerini kullandı.

KENE ISIRDIĞINDA NELER YAPILMALI

Kenenin ısırması durumunda en yakın hekime başvurulması gerektiğinin altını çizen uzmanlar; “Kene tutunması halinde çıplak elle dokunmadan bir kene kartı, eldiven, kağıt mendil, bez, naylon poşet veya yaprak ile vakit geçirilmeden, kene ezilmeden, patlatılmadan hemen çıkarılmalı ve çıkartılan yer tentürdiyot ile temizlenmelidir” ifadelerine yer verdiler.Zehirli kenelerin dişleri ile saçlı deriye yapışarak kan emdiğini ve emdikleri yerden ise kana zehir salgıladığını vurgulayan uzmanlar, “Kene çıkarılırken kenenin başı deri içinde kalsa bile hastalık açısından bilinen bir risk oluşturmamaktadır. Kene çıkarılamıyorsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna giderek çıkartılması sağlanmalıdır. Vücuda tutunan kene ne kadar erken çıkartılırsa hastalığa yakalanma riski de o kadar az olur. Vücut üzerindeki keneler ezilmemeli, öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır.Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla üzerine sigara basmak veya kolonya ve gazyağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmamalıdır” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor