Sivas’ta sanayi tesisi yok 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Sivas’ta sanayi tesisi yok

Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 2016 yılını değerlendirdi. Sivas’a tarım ve hayvancılığın gelişimine engel en önemli rolün, tarım ve hayvancılığa dayalı sanayi tesislerinin düşük kapasiteli çalışması olduğunun altı çizildi.

Sivas’ta sanayi tesisi yok
Sivas’ta sanayi tesisi yok Sivas Memleket
Bu içerik 525 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yayımlanan 2016 yılına ilişkin faaliyet raporu hazırlandı. Raporda, Sivas’ta tarım ve hayvancılığın gelişimindeki avantajlar ve dezavantajlar belirtildi. Kentte tarım ve hayvancılıktan elde edilen verimin beklenenden az olmasının en büyük nedeni olarak tarım ve hayvancılığa dayalı sanayi tesislerinin düşük kapasiteli olarak çalışması gösterildi. Bunu büyükbaş hayvan işletmelerinde verimin düşük olması ve ilde su ürünleri işleme tesisinin bulunmaması takip etti.

Bunların yanı sıra zayıf yönler bölümünde şu maddelere yer verildi: Tarım ve hayvancılık işletmelerinin büyük bir bölümünün küçük aile işletmesi olması. Aile işletmelerinin dağınık olması ve bilinçsiz hareket etmeleri. Organik tarımda işletme ve girişimci sayısının az olması. Yeterli sayıda su ürünleri üretim işletmesinin olmaması. Su kaynakları ve bitki florasının çeşitliliğini belirleyen kayıtlı bir envanterin bulunmaması. Teşvik, vergi indirimi ve destekleme uygulamalarında bürokratik işlemlerin fazla olması. Tarımın meslek olarak değil bir yaşam tarzı olarak benimsenmesi. Tüketicilerin beslenme alışkanlıklarının üretilen ürün çeşitliliği ile paralellik göstermemesi. İl genelinde tarımsal altyapının dengesiz dağılımı ve etkin kullanılmaması. Mikroklima özelliğinin olmasına karşın yeterli üretim kapasitesinin olmaması. Bilgi kaynaklarının doğru kullanılmaması, bilgi kirliliğinin yoğun olması. Kırsalda göçe dayalı olarak genç nüfusun az olması. İhracat oranının düşük olması.

Sivas’ın bulunduğu coğrafi alanın tarım ve hayvancılığın geliştirilebilmesi noktasındaki güçlü yönleri ise şu şekilde belirlendi: Tarım alanlarının tarıma dayalı sanayi ve hayvancılık için uygun olması. Türkiye’nin doğu ve batı arasında Sivas’ın gelişen ulaşım ağı ile geçiş bölgesi konumunda olması. İşgücü maliyetinin düşük olması. Büyükbaş hayvan sayısının fazla olması. Geniş mera alanlarına sahip olması. Temiz kullanılabilir yer altı ve yer üstü su kaynaklarına sahip olması. Kangal Akkaraman ırkının gen kaynağının ilimizde mevcut olması. Organik ürün yetiştiriciliğine uygun ortamın bulunması. Yatırımı teşvik, destek uygulamaları ve vergi indirimlerinin yeterli olması. Yer üstü su kaynaklarının su ürünleri üretimine elverişli olması. Bitki flora çeşitliliğinin (endemik türlerin sayısının)  fazla olması. Bölgenin ‘mikroklima’ özelliği sayesinde çeşitli ürünlerin yetiştirilmesine müsait olması. Merkezde genç nüfusun fazla olması. Tarımsal bilgiye kolay ulaşılabilmesi. Sivas ilinin tüm sektörleri içeren bir kalkınma planının mevcut olması. Tarımsal ürün işleme tesislerinin varlığı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor