Diş hassasiyetine dikkat! 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Diş hassasiyetine dikkat!

Gıdaların öğütülmesini sağlaması hasabiyleSindirimin ilk başladığı yer olan Dişler sağlık alanında günümüzünen büyük problemlerden biri olurken tam anlamı ile tedavisi neredeyse mümkün olmayan diş hassiyeti hastaların ve diş hekimlerinin korkulu rüyası oluyor.

Diş hassasiyetine dikkat!
Diş hassasiyetine dikkat! Sivas Memleket
Bu içerik 561 kez okundu.

 

SÜMEYRA DENİZ

Tam anlamı ile tedavisi neredeyse mümkün olmayan, hastaların ve diş hekimlerinin korkulu rüyası diş hassiyeti gündemini koruyor.

Diş hassasiyeti konusunda yaşanan sıkıntıları ve dikkat edilmesi gereken hususları açıklayan Diş Hekimi Ayberk Şafak Benli vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Yaz aylarında kendini daha da hissettiren diş hassasiyeti olan hastaların yaşam kalitesini yükseltmek ve hassasiyetle başa çıkabilmek adına önemli açıklamalarda bulunan Diş Hekimi Ayberk Şafak BenliDiş hassasiyeti bir doktor olarak başımın en çaresiz olduğu konulardan bir tanesi. Diş hassasiyetini tamamen önlemek bazen neredeyse imkansız, diş hassasiyetinin sebebi zamanla diş etleri çekiliyor hastalarımızda ve zamanla kök yüzeyleri açığa çıkıyor açığa çıkan bu kök yüzeyleri soğuk sıcak tatlı ekşi gibi gıdalarda hassasiyet dediğimiz duruma sebep oluyor” açıklamasını yaptı.

Diş hassasiyetinin tedavisi hakkında bilgiler veren Benli; “Diş hassasiyeti nedeniyle gelen hastanın sorunu diş hekimi tarafından tespit edilir. İlk aşamada hekimin önereceği hassasiyet giderici diş macunu kullanılarak sorun giderilebilir. Bu aşamada mutlaka beslenme alışkanlıkları gözden geçirilmeli, aşırı sıcak ya da soğuk gıdaların (sıcak çay/soğuk su) tüketilmesinden uzak durulmalıdır. Bununla beraber asitli içeceklerin tüketimi de azaltılmalı ve bu içeceklerden sonra ağızdaki asit seviyesinin dengelenmesi için su içmeye özen gösterilmelidir. Daha ileri vakalarda ise klinik uygulamalar ön plana çıkmaktadır. Flor ve bonding uygulaması yapılır” dedi.

Halk arasında bilinen ve yaygın olarak uygulanan karbonat ile diş beyazlatma işleminin ise oldukça sakıncalı olduğunu belirten Benli dişe karbonat uygulaması yapılmasının diş hassasiyetine yol açtığını belirtti.

Benli “Karbonat ve diş beyazlatma kesinlikle önermediğimiz bir teknik nedeni ise şudur karbonat çok pürüzlü bir maddedir ve diş yüzeyini çok çabuk çizer, anlık olarak çok güzel beyazlatır evet ama diş yüzeyini çizdiği için en ufak boyayıcı bir şey kullandığınızda örneğin kahve çay sigara  gibi o çizilen kısım ne yazık ki eski halinden daha çok sarı olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”