Restorasyon yapılmadı 
Advert

Restorasyon yapılmadı

Sivas'a 1271 yılında yaptırılan ve kentin simgesi haline gelen Çifte Minareli Medrese'nin bir minaresinin şerefesindeki çatlak restorasyon sürecinde onarılmadı. Gittikçe büyüyen çatlak için Vakıflar Bölge Müdürlüğü halen herhangi bir çalışma yapmadı

Restorasyon yapılmadı
Restorasyon yapılmadı Sivas Memleket
Bu içerik 246 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

 

Selçuklular döneminde 1271 yılında yapılan tarihi Çifte Minareli Medrese'nin iki minaresinden birinin şerefesindeki çatlak dikkat çekmeye devam ediyor. Her gün binlerce insanın ziyaret edip, altından geçtiği medresenin minaresindeki çatlak gün geçtikçe büyüyor. 2008 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce restorasyona alınan eser, yüklenici firmanın karşılaştığı  mali sorunlar nedeni ile ancak 2012 yılında tamamlanabilmişti. Bu süreçte Çifte Minareli Medrese minarelerinin restoresinin yarım kaldığı ortaya çıktı. Bu nedenle minarelerden birinin şerefesindeki çatlak onarılamadı.

 

Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca daha önce yaptığı açıklama da minarenin şerefesindeki çatlağın restorasyonun yarım kalmasından dolayı yapılamadığını söylemişti.

 

Karaca, "2008 yılında bir restorasyon çalışması başladı. Bu 2011 yılına kadar devam etti. Ancak, firmanın daha sonra iflas kararı almasıyla yarım kalan restorasyon da belli bölümlerden bir tanesini orası. Biz de şuan onun üzerine çalışıyoruz. Oranın kapatılması ve onarılması konusunda talimat verdik. Çifte Minareli Medrese de eksik kalan yerleri tamamlayacağız. Minarenin şerefesindeki çatlak olan kısmı gündemimizde” sözlerini kullanmıştı.

 

Ancak Karaca’nın 8 Eylül 2016 yılında yaptığı bu açıklamanın üzerinden aylar geçme sine rağmen minareyle ilgili herhangi bir çalışma yapılmadığı görüldü. Şimdi ise Vakıflar Bölge Müdürlüğünün biran evvel Minaredeki çatlak ile ilgili çalışmalara başlaması bekleniyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR