Sivas'tan Japonya'ya '8 Köşeli Kasket' 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Sivas'tan Japonya'ya '8 Köşeli Kasket'

Sivas’ın göbeğinden denizaşırı ülkelere Sivas kasketi gidiyor. Sivas'ta yaşayan 78 yaşındaki Turan Tipici’nin büyük bir özenle yaptığı el yapımı 8 köşeli kasketler Japonlar, Almanlar, ve Amerikalılar tarafından büyük ilgi görüyor.

Sivas'tan Japonya'ya '8 Köşeli Kasket'
Sivas'tan Japonya'ya '8 Köşeli Kasket' Sivas Memleket
Bu içerik 338 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Sivas’ta Atatürk Caddesi üzerindeki dükkanında yarım asır önce babasının yanında çırak olarak mesleğe başlayan Turan Tipici, son 20 yıldır terzi dükkanında 8 köşeli kasket dikiyor.  Büyük bir özen ve emek vererek diktiği kasketler ise sadece Sivas’tan değil gerek şehir dışından gelen turislerin gerekse başka ülkelerden gelen turistlerin ilgisini çekiyor. Japonya'dan, Amerika'dan ve Almanya'dan gelen turistler Tipici'nin dükkanına gelerek 8 köşeli kasket alıyor. Turan Tipici 8 köşeli kasketin Atatürk'ün getirdiği bir model olduğunu belirterek; "Ben terziliği bıraktıktan sonra, eski bir şapkayı sökerek, bunun kalıbını çıkardım, bunlar kalıp üzerine çalışılıyor, numarayı kendin veriyorsun. O kalıp ile başladım ben 20 senedir  bu imalatı yapıyorum. Buna benzer de Sivas'ımızın aynı sekiz köşeli şapkası var, onu da imal ediyorum” dedi.Bu kasketin yaşlıların aldığı şey olduğunu söyleyen Tipici; “Bende de olduğu için memnunum, gelip alıp gidiyorlar. Yöreseller çok sever gelip alırlar" şeklinde konuştu.

Sivas’ın Kasteti Japonya’da Moda

Kasketin Türkiye'de sadece yaşlılar tarafından ilgi gördüğünü  ancak Japonya gibi ülkelerde moda olduğunu ifade eden Tipici; "Kasketlerden Almanya'dan gelip alıyorlar, Japonya'dan geliyor alıyorlar, Amerika'dan gelip alıyorlar. Bugün burada rağbet görmeyen şey orada moda oldu. Avrupa'da yapılmadığı için buraya gelip alıyorlar. Teknoloji ile benim işim yok, burası baba mesleği 143 senelik dükkan. Belki 120 senesini terzi olarak baba oğul beraber geçmişizdir, ben doğmadan babam yapıyordu yine. Diğer zamanda, işçi bulunmuyor, yerimiz küçük, terzilik zor, tek kişi ile yürümüyor, öyle tek başıma yaptım. Hala bulduğum güzel bir modeli sökerim, kalıbını çıkartırım, kafama göre diker buraya koyarım" ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”