Son noktayı Şahin koydu 

Son noktayı Şahin koydu

Son günlerde yeniden gündeme gelen Şeker Fabrikası konusuna son noktayı AK Parti İl Başkanı Ziya Şahin, koydu. Şahin “Çevre fabrikalardan birinin faaliyeti durdurulursa hitap ettiği bölge hedef alınarak şeker fabrikası kurma beklentisi var. Ama devletin artık bir şeker fabrikası kurması söz konusu değil. O sebeple de özel sektörü sürekli teşvik ediyoruz.” dedi.

Son noktayı Şahin koydu
Son noktayı Şahin koydu Sivas Memleket
Bu içerik 293 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

AK Parti il başkanı Ziya Şahin, çevre fabrikalardan birinin faaliyetini durdurması takdirde özel sektör eliyle Sivas’a ait bir şeker fabrikasının kurulabileceğini söyledi.

2016 yılında 108 bin 456 dekar alanda 597 bin 776 ton şeker pancarının üretildiği Sivas´ta, son 7 yılın rekoru kırıldı. Ancak Sivas´ın şeker pancarı konusunda potansiyeli ne yazık ki ekonomiye istenilen seviyede kazandırılamıyor. Çünkü üretici ürettiği şeker pancarını  işlenmek üzere Sivas’a en yakın şeker fabrikalarının olduğu Malatya, Kayseri ve Tokat´a gönderiyor.

Konuya ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkanı Avukat Ziya Şahin, şeker fabrikasının özelleştirme kapsamında olduğu için hükümetten böyle bir beklenti olmasının bir anlamı olmadığını söyledi.

DEVLETTEN BEKLEMENİN BİR ANLAMI YOK

Şahin, “Ak parti Sivas’a ne söz verdiyse yaptı. Ancak ak partiden önceki hükümetler söz verdikleri, temelini attıkları binaları bile yapmadılar. 1991 yılında şeker fabrikasının temelini Mesut Yılmaz şimdiki haralar dediğimiz yerde arazi belirlendi, temelini attı. Orası çevrildi, temeli atıldı ama yapılmadı. Neden ? Çünkü Mesut Yılmaz hükümeti değişti, Demirel hükümeti geldi. Demirel de bir başkasının attığı temelin üzerine fabrika kuran biri değildi. Yapmadı. Ve o şekliyle kaldı. Arkasından şeker fabrikaları özelleştirme kapsamına alındı. Ve Sivas şeker fabrikası o zaman yapılamadı, sonradan da “devlet artık şeker fabrikası yapmaz” dedi. Mesut Yılmaz son defa geldiğinde de böyle bir cümle kullandı. Bu şekliyle yaklaşık 20 yıldır devlet şeker fabrikası yapmıyor. Yapmayınca da bunu devletten beklemenin bir anlamı yok” dedi.

Devlet kanalı ile olmasının mümkün olmadığı için özel sektörün bu işe el atması gerektiğini vurgulayan Başkan Şahin, “Özel sektörde şuana kadar Sivas’ta bir şeker fabrikası yapmadı. Şimdi de dört bir tarafımızda şeker fabrikası var. Özel sektörde Sivas coğrafyası geniş olunca, Suşehri’nin şeker pancarı Erzincan’a gidiyor çünkü daha yakın. Gemerek ve Şarkışla’nınkiler de Kayseri’ye  gidiyor. Böyle bir durum olunca da özel sektör bakıyor. Şeker fabrikası kendisininkinden daha yakın oluyor. O sebeple de özel sektör de bu işe girmedi” şeklinde konuştu.

ÖZEL SEKTÖRÜ SÜREKLİ TEŞVİK EDİYORUZ

Sivas’ta şeker pancarı üretiminin üst düzeyde ve yeterli olduğuna dikkat çeken Şahin “Bir şeker fabrikası kurulduğu takdirde çok rahat ve karlı bir şekilde çalışır. Şimdi özel sektörü davet ediyoruz. Bununla ilgili özellikle Konya şeker Kangal Termiği aldı. Onunla zaman zaman görüşmeler oldu. Ancak onlarında kendi düşünceleri şu: etraftaki şeker fabrikalarından birisi kapanırsa onun hitap ettiği bölgeyi almak sureti ile bu işe girebilirler. Ancak o da muhtemelen Malatya şeker fabrikası şehir içerisinde kaldığından değişmesi ya da kapanması söz konusu. Yani özel sektörde de böyle bir beklenti var. Çevre fabrikalardan birinin faaliyeti durdurulursa hitap ettiği bölge hedef alınarak şeker fabrikası kurma beklentisi var. Ama devletin artık bir şeker fabrikası kurması söz konusu değil. O sebeple de özel sektörü sürekli teşvik ediyoruz.” Açıklamasını yaptı.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YHT’yi Aydın mı geciktirdi?
YHT’yi Aydın mı geciktirdi?
Vali Gül’e bıyık yakıştı
Vali Gül’e bıyık yakıştı