1 Mayıs’a yeni Anayasa damga vurdu 
Advert

1 Mayıs’a yeni Anayasa damga vurdu

Sivas’ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla kutlandı. Etkinliğe katılanların büyük bir çoğunluğunu üniversite öğrencileri oluşturdu. Kutlamalara yeni Anayasa damgasını vurdu.

1 Mayıs’a yeni Anayasa damga vurdu
1 Mayıs’a yeni Anayasa damga vurdu Sivas Memleket
Bu içerik 333 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına Cumhuriyet Halk Partisi ile KESK’e bağlı sendikalar ve çeşitli gençlik kuruluşları ile sivil toplum örgütleri katıldı. Kutlama öncesi Mevlana Caddesi ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Kutlamanın yapılacağı caddeye çıkan sokaklar barikatlarla kapatıldı. Caddenin üzerinde bulunan çöp konteynırları kutlamaların güvenliği için bulunduğu yerlerden kaldırıldı.

1 Mayıs'ı 300 kişi kutladı, 540 polis görev aldıSİVAS'ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, yaklaşık 300 kişinin katılımıyla kutlandı.

Gruplar, Ethembey Parkı önünde toplanarak polisin oluşturduğu güvenlik noktalarında aramadan geçtikten sonra trafiğe kapatılan Mevlana Caddesi üzerinden kutlamaların yapıldığı alana kadar yürüdü. Cadde boyunca döviz ve pankartlar eşliğinde yürüyerek slogan atan gruplar, miting alanında bir araya geldi. Mevlana Meydanı’nda yaklaşık 200 kişinin katıldığı kutlama programında, çeşitli sivil toplum kuruluşları adına konuşmalar yapıldı. Konuşmaların ardından davul zurna eşliğinde halaylar çekildi.

1 Mayıs kutlama programında konuşan  Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, 1 Mayısı Bayram havasında kutlayamadıklarını dile getirerek Referandumla kabul edilen Yeni Anayasa’ya değindi.

Ak Yıldız “Taşeronların acımasızca sömürüldüğü kanun hükmündeki kararnameler ile her gün birinin hak gaspına uğrayıp hapishanelere atıldığı  bir dönemde maalesef bayramı bayram tadında kutlayamıyoruz. Bugün bayram sevincini yaşayamıyoruz. Eğer referandum da evet  çıkarsa ülkemizi tek adam yönetimine, tek adam rejimine teslim edersek bu ülkede yaşayan hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmayacaktır diye aylardır söylüyoruz.  Evet ya da hayır önemli değil, demokratik hakkını kullanarak oyunu kullanan 49 milyonu öncelikle kutluyorum. Ve sandıklara sahip çıkmamıza rağmen bu ülkede hiç aklımıza gelmeyen bir şey oldu. YSK ‘yı çağırdılar bu kez. YSK bildiğiniz gibi kanun yapan değil, yasa yapan değil yapılan kanunlara uygulamak zorunda olan bir kurum olmasına rağmen 2010 yılında ak parti hükümetinin çıkartmış olduğu yasa ile 298 sayılı yüksek seçim kurulu kanununa ilaven bir sürü düzenlemeden bir tanesi de 101. maddenin 3. fıkrasındaki değişiklik. Orada çok net ve açık yazıyor. Geçerli olmayan oy pusulaları şunlardır diyor, altına madde madde sıralıyor. 3. fıkrasında mühürsüz olan geçersizdir. O yüzden biz cumhuriyet halk partisi olarak diyorum ki bu referandum tarihe mühürsüz olarak geçecektir. YSK ‘nın sandıkları çaldığı bir referandum olarak geçecektir.”dedi.

Tertip Komite Başkanı Mustafa Akyol ise, “Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca işçi için, emekçi için, tüm ezilenler ve yok sayılanlar için her 1 Mayıs, birliğin- mücadelenin ve dayanışmanın gücüyle umudun büyüdüğü gündür. Yok sayılan emeğin, dünyanın dört  bir yanında görkemli bir biçimde varlığını gösterdiği gündür. Hile- hurda ile dayatılan tek adam rejimine karşı demokrasi için, giderek derinleştirilen ve bizi Ortadoğu’daki çatışmaların ateşine sürükleyen savaş politikalarına karşı barış için, giderek pervasızlaşan emek düşmanlığına karışı emeğin hakları için, milyonların hayırlı buluşmaları olarak 1 Mayıs’ta alanlardayız. Kıdem tazminatının gaspına hayır demek için 1 Mayıs’ta alanlardayız. Teşeron köleliğine ve kamu emekçilerinin iş güvencesinin kaldırılmasına hayır demek için 1 Mayıs’ta alanlardayız” şeklinde konuştu.

Kutlama programı olaysız bir şekilde sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR