Onlar 1 Mayıs'ta da Çalıştı 

Onlar 1 Mayıs'ta da Çalıştı

Sivas’ta 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı'nda bazı kesimler bayram yaparken, bazı kesimler ise ekmek parası için mücadele vermek zorunda kaldı.

Onlar 1 Mayıs'ta da Çalıştı
Onlar 1 Mayıs'ta da Çalıştı Sivas Memleket

SÜMEYRA DENİZ

 

Tüm dünyada aynı anda kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda sendikalara bağlı işçiler alanlarda bayramı kutlarken, inşaat işçileri ile simitçiler dahil ekmek parası kazanmak için günlük çalışmak zorunda kalan kişilerher zaman olduğu gibi yine işçi bayramını çalışarak geçirdi.

İnşaat işçilerinin yanı sıra 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın kutlandığı alanda su satan simit satanlar Sendika üyeleri müzikler ve marşlar eşliğinde bayram kutlarken  Bazıişçiler ise işçi bayramından habersiz evlerine ekmek götürme derdindeydi.

İşçi bayramı ile ilgili konuşan inşaat işçisi İbrahim Yurtlak ise Memurların öğretmenlerin ve sivil toplum kuruluşlarının tatil olduğuna dikkat çekerek; “Biz ekmek paramızın peşindeyiz. Onlar Devlet işinde çalışıyor biz özel sektörde. Tatil ediliyorlar ücretlerini alıyorlar. Biz tatil etsek ekmek paramız yok. Nasıl tatil edelim. 1 Mayıslarda Devlet dairelerinde çalışanlara.” Dedi.

Simit ve su satanlar ise ‘’Biz günlük kazanıp günlük yiyoruz. Satmasak ekmek parası yok aç karnına Bayram olmaz. Bu yüzden biz çalışmaya mecburuz eğlenmek onlara çalışmak bize düşer’’ sözleri ile eşit şartlarda yaşama hakkına sahip olunmadığını ortaya koydular.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak