Sulanabilir alan artırılacak 
Advert

Sulanabilir alan artırılacak

Sivas İl Özel İdaresi sulanan arazi miktarını 43 bin 103 hektar alandan 50 bin 603 hektara çıkaracak. 2017 yılında yaklaşık 7 bin 500 hektar alanı sulu tarım arazisine çevirecek olan Özel İdare yine köylerde bulunan sulama tesislerinin bakım ve onarımının yapılmasına da katkıda bulunacak.

Sulanabilir alan artırılacak
Sulanabilir alan artırılacak Sivas Memleket
Bu içerik 140 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Sivas İl Özel İdaresi, 2017 yılında Tarımsal üretimi artırmak ve çeşitlendirmek amacıyla proje dâhilinde tarımsal desteklemeler yapılacak sulanan arazi miktarını artırmak için harekete geçti.

Sivas’ta İl Özel İdaresi tarafından yapılan sulama miktarı 43 bin 103 Hektar iken bu alan 50 bin 603 hektara çıkarılacak. İl Özel İdaresi 160 adet Yer üstü Sulama Projesini hayata geçirerek ilave 10 bin 500 hektar tarım arazisini sulama suyuna kavuşturmayı planlıyor. Ayrıca Özel İdare sulama alanlarının daha da artırılması kapsamında muhtelif ilçelerdeki geçmiş yıllarda yapılan sulama tesislerinin bakım-onarım ve ikmal çalışmalarını da yapacak.

Özel İdare, öncelikli olarak tarımsal sulama yapılarında tekniğin uygun olduğu yerlerde kapalı basınçlı sistem sulama projeleri uygulanarak sızma, kaçak, buharlaşma, vahşi sulama ile ortaya çıkan su kayıplarının önüne geçilmesi amacıyla çalışma yapacak.

Sivas’taki tarım arazilerinin yüzde 13.9’unu oluşturan 43 bin 103 hektarı Özel İdare, yüzde 11.2’sini oluşturan 34.742 hektarı ise D.S.İ.  tarafından sulanıyor. Halen çiftçilerin kendi imkânları ile yeterli olarak sulayabildikleri tarım arazisi ise 36.651 hektar civarında.

 Edinilen bilgiye göre Sivas’ta yeterli olarak sulanan toplam arazi miktarı 158 bin 393 hektar olup, sulanabilir arazi varlığının ancak yüzde 51’i sulanabiliyor. Devlet eliyle yapılan sulama oranı ise yüzde 25 seviyelerinde. Sulanabilir alanların artırılması amacıyla İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği 439 köyde Küçüksu sulama tesisi, 25 köyde sulama göleti olmak üzere toplam 464 köyde sulama tesisi yaparak hizmete açtı.

ÇİFTÇİLER MEYVE VE SEBZE ÜRETMİNE TEŞVİK EDİLECEK

İl Özel İdaresi bir taraftan sulanabilir arazi alanını artırmaya çalışırken diğer taraftan da çiftçileri meyve, sebze ve organik ürün üretimine teşvik edecek. Meyveciliği ve Sebzeciliği geliştirme projeleri, Organik arıcılığı ve organik tarımı teşvik ve sertifikalandırma projeleri, Hayvancılığı geliştirmeye yönelik projeler de yürütecek olan Özel İdare, aynı zamanda Gürün elmacılığının teşviki projesi, örtü altı yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi (seracılık), ceviz yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi, yabani menengiç ağaçlarına Antep fıstığı aşılama projelerini de destekleyecek. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR