Sivas’ta kuraklık çiftçiyi vurdu 

Sivas’ta kuraklık çiftçiyi vurdu

Nisan ayında Sivas'tayaşanan kuraklık çiftçileri zorda bıraktı.Kuraklıktan dolayı Çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ dile getirdi. Çiftçilerin 2016 yılının kurak geçen mevsiminde ekim yapmak zorunda kaldıklarınıkaydedenÇetindağ, yüzde 30 oranında kayıp olduğunu söyledi.

Sivas’ta kuraklık çiftçiyi vurdu
Sivas’ta kuraklık çiftçiyi vurdu Sivas Memleket
Bu içerik 314 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Yaklaşık 11 milyon dekarlık alanda tarımsal faaliyetin yürütüldüğü, Yaklaşık 3 milyon dekarlık alanda yapılan buğday üretimiyle Konya ve Ankara'nın ardından üçüncü sıradayer alan Sivas’ta Nisan ayının kurak geçmesi çiftçileri zorda bıraktı.

Kuraklıktan dolayı Çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ dile getirdi.

 Çiftçilerin2016 yılının kurak geçen mevsiminde ekimini yapmak zorunda kaldıklarınıdile getiren Çetindağ“Bu gün basın mensuplarıyla Sivas'taki buğday ekim arazisine geldik. Biliyorsunuz 2016 yılının çok kurak geçmesinden dolayı çiftçilerimiz yağmur almadığından dolayı kurak bir mevsimde ekimini yaptılar. 2017 baharı gelince aslında baharında çok iyi gitmesi yağışlarında çok iyi gitmesi çok iyi bekliyorduk ama 2016 yılının kurak ekilmesinden dolayı bu sene ki buğdaylarımız da %30 hasar gözükmekte. Bu da geçen yıl ki kuraklıktan dolayı bu sıkıntılar yaşanmakta” dedi.

Kuraklığın buğdayda ciddi hasara yol açtığını, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile yaptıkları hasar tespit çalışmasında ekili alanların yaklaşık yüzde 30'unda zarar gözlemlediklerini aktaran Çetindağ, köy muhtarlarını ve çiftçileri de bilgilendirdiklerini belirterek “Tarım il müdürlüğümüz de Köylerde ki hasar tespitlerine bakmak içinbir ekip çıkarttı. İnşallah biz yanılıyoruzdur ama şu anda ki görünen Sivas’ımızda geçen yıldan kalma kuraklığa dayalı büyük bir hasar var. Sivas’ımız biliyorsunuz tarım şehri. Tarım arazilerine daha Çok buğday ekiliyor. Her yıl çiftçimize bir sıkıntı çıkıyor inşallah bu sene sıkıntı çekmez diyoruz ama şu anda görünende Yüzde 30 civarında ürün kaybı var.

İnşallah burada devletimiz gereken işlemleri yapar. Çiftçimiz çok sıkıntılı durumdalar. Her yere bir borçları var. Bunlar hep dışarıdan krediyle alınan özel bankalardan kredilerle ilgili. Çiftçilerimiz bunlarda bir miktar borçlandılar. Çiftçimizin işi Allah'a kalmış. Tabii ki yağışlar yerinde olacak, kuraklık olmayacak. Böyle bir sistemde de olmuyor artık. İklimlerin değişmesinden dolayı da bu sıkıntılar Sivas’ımızda yaşanmakta. Çiftçimiz de şu anda mağdur durumda” şeklinde konuştu.

TARSİM SİGORTA SÜRESİ UZATILMALI

Tarsim sigortası kuraklık sigortasının bittiğini belirterek çiftçilerin mağdur olduğunu ve sürenin bir ay daha uzatılması gerektiğini dile getireniÇetindağ. “Ben burada sizin kanalınızda bir konuyu daha dile getirmek istiyorum. Biliyorsunuz TARSİM sigortası kuraklıkla ilgili sigortası çıkartır. Çiftçilerimizin 2017 Nisanayının 24'ünden itibaren kuraklık Sigorta poliçesini yaptırma işlemi bitti. Tabi unutan çiftçilerimiz var takip edemeyen çiftçilerimiz var. Bunu hangi yörelere göre değerlendirdiğinde bizim burada kuraklık daha tam net belli olmadı. Mayıs ayının sonuna doğru belli olur ama Nisanın 24'ünde de bitmesini ben biraz yanlış buluyorum. Çünkü Mayıs ayının sonunda bitmesi lazım, ben buradan TARSİM’le ilgili genel müdürlere ilgili kuruluşlara Bakanlıklarında bilhassa Sivas yöresinde Mayıs aynın sonuna kadar projelerin uzatılmasını istiyoruz. Çünkü hasarlar daha yeni yeni belli olmaya başladı. Ama ilgili yerlerle görüştüğümüzde bitmiş deniyor. Bizlerde burada oturup tekrar değerlendirmelerini istiyoruz. Çünkü çiftçimiz üretmezse, çiftçimizin sıkıntıları paylaşılmazsa çiftçilerimiz büyük sıkıntı yaşayınca Türkiye’miz sıkıntı yaşamaktadır. Biliyorsunuz Sivas’ımız bir buğday deposu. Ben bundan dolayıda ilgilerden gereken desteği de bekliyoruz. Şu anda tarım il müdürlüğümden hasar tespitleri de çıktı. İnşallah korktuğumuz olmaz ama görünen Yüzde 30 civarında bir hasar tespitimiz var” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek