Vatandaşın ‘18’ isyanı 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Vatandaşın ‘18’ isyanı

Sivas Belediyesi tarafından yapımına başlanan Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı bölgesinde 18 uygulaması yapıldı. Yapılan uygulamada haksız dağılım yapıldığı gerekçesiyle yaklaşık 600 vatandaş itiraz dilekçesi verirken bazıları Belediyeyi mahkemeye verdi. Vatandaşlar bulvarda eylem yaparak, ‘’Bu tarım arazilerini kurtarsınlar. Biz bu haksızlığa göz yummayacağız. Topraksız vatan olmaz, betonla karın doymaz’’ dediler.

Vatandaşın ‘18’ isyanı
Vatandaşın ‘18’ isyanı Sivas Memleket
Bu içerik 1116 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas Belediyesi, üniversite ile şehri bağlayan Recep Tayyip Erdoğan Bulvarını açmak için bölgede 18. Madde uygulaması yaptı. Bu alanda arazisi bulunan yaklaşık bin 600 vatandaşın toprağında 18. Madde uygulaması gerçekleştirilirken, vatandaşlar uygulamada haksızlık yapıldığı iddiasıyla eylem düzenledi.

Yaklaşık 600 kişinin itiraz dilekçesi verdiğini söyleyen arsa sahipleri, yasal olarak yüzde 40 istimlak yapılmasının yanı sıra topraklarının yüzde 20’sinin ise haksız olarak ileride istimlak edilmek için ellerinden alındığını, kalan yüzde 40 toprağın ise parçalara ayrıldığını iddia ettiler. Ayrıca bulvarla alakası olmayan değersiz yerlere atıldıkları ve artık tarım yapamayacaklarını söyleyen vatandaşlar, bulvar inşaatı önünde toplanarak haksızlığın giderilmesi yönünde şikâyetlerini dile getirdiler.

Yapılan uygulamanın bu bölgede tarımı tamamen bitirdiğini söyleyen Fikriye Tüysüz, ‘’Biz her türlü ihtiyacımızı bu topraklardan temin ediyoruz. Eğer bizleri böyle mağdur edeceklerse bu çiftçilerimiz gitsin Adana’da pamuk toplasınlar, Karadeniz’de fındık toplasınlar. İşsizler ordusuna bir ordu daha katılıyor. Biz yetkililere rica ediyoruz. Bu tarım arazilerini kurtarsınlar. Biz bu haksızlığa göz yummayacağız. Topraksız vatan olmaz, betonla karın doymaz’’ dedi.

Vatandaşlardan Bekir Kesürük ise, ‘’Benim burada 10 dönüm yerim var. Yüzde 60’ını belediye almış, geriye kalan 4 dönümü ikiye bölmüş. Bölünen yerin arasında 5 kilometre var. Madem böyle bir şey yapılacak ayrı yerlere atılmasın tarlalarımız. Biz burada ne tarım yapabiliriz, ne bina yapabiliriz, ne de hissedarlarla paylaşım yapabiliriz. Kanuna göre en baştaki kişi en yakın yere verilir, beni Kızılırmak’ın dibinden Eğri köprünün oraya atmış’’ dedi.

Uygulama sonrası işsiz kalacaklarını söyleyen vatandaşlardan Baklacı,‘’Benim tarlam 5 parçaya bölünmüş. 50 tane hissedarım var. Bu çözüm değil çözümsüzlük. Herkes aynı durumda biz bunun peşini bırakmayacağız. Bizi yönetenler şehrin sahibi de biz marabaları değiliz. Hakkımızı arayacağız. Bu arazilerde evini geçindirenler var. Bu uygulama sonrası işsiz kalacak olan vatandaşlar var’’ ifadelerini kullandı.

Alakasız yerlere atıldıklarını ve burada arazisi olmayan vatandaşlara toprak verildiğini iddia eden toprak sahipleri,‘’Mındar ırmağın burayla bir alakası yok. Oradaki değersiz arazilerin sahiplerine buradan pay veriliyor, buradaki arazi sahipleri de oraya atılıyor. Oradaki arsa sahipleri nereye gitti de bizi oraya veriyorlar’’ dediler.

Konuyu Cumhurbaşkanına taşıyacaklarını söyleyen Ali Cafri, ‘’2016 yılında Sayın Recep Tayyip Erdoğan dedi ki, ‘Ne Başbakanı, ne de reisi cumhura eğilinmez. Allah’tan başka’. Biz Cumhurbaşkanımızı seviyoruz, sayıyoruz ama Sivas’ta yanlış uygulamalar yapılıyor. Belediye reisi kendisi diyor ki kuyu vurulmuş buralara inceleme yapılmış. Bazılarına kat yüksekliği çıkıyor bize kat yüksekliği çıkmıyor. Buralardan parsel kapmak için uğraşan kişiler amacına ulaşıyor. Bu projeler Ankara’da yapılıyor deniyor, kat yüksekliğini Ankara belirliyor deniliyor ama Eğri köprünün oraya Belediye ile alakalı olduğunu düşündüğümüz kişiler 10 katın üzerinde bina yapıyor. Biz yasal hakkımız olan bir şey istiyoruz ve Belediyedeki bazı kişilerin mal varlığının incelenmesini istiyoruz. Benim de mal varlığım incelensin onların da. Recep Tayyip Erdoğan’a boynumuz kıldan ince, ondan yardım istiyoruz’’ dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”