Akılla sayaçlar herkesin lehine 

Akılla sayaçlar herkesin lehine

Belediye Başkanı Sami Aydın, eski su sayaçlarının yerine akıllı sayaçların takılmasının hem vatandaşa hem belediyeye faydalarını dile getirdi. Başkan Aydın saatlerini değişmeyen vatandaşlara suyun pahalı verileceğine yönelik bir kararlarının olmadığını da belirtti.

Akılla sayaçlar herkesin lehine
Akılla sayaçlar herkesin lehine Sivas Memleket
Bu içerik 160 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas’taki tüm su sayaçlarının zamanla akıllı sayaçlar ile değiştirilmesini hedeflediklerini belitti. Akıllı sayaçların hem vatandaşa hem belediyeye olan faydalarını dile getiren Başkan Aydın, ‘’Eski saatlerin yasa gereği 10 yıl aşmadan değiştirilmesi lazım. Neden? Çünkü hercihazın bir ömrü var. Bu saatlerin ömrü de 10 yıl. 10 yılı geçip kullanılıyorsa bu defa saatler bozuluyor. Bizdeki saatlerin önemli bir kısmı bu süreyi çok aşmış.

Çok aştığı zaman 2 türlü durum söz konusu. Bir vatandaşın aleyhine çok yazabiliyor. Bu defa da diyelimki normalde 50 ton kullanması gerekirken 80 ton olmuş. Ben senin saatin yıprandığından dolayı bu kadar fazda diyemiyorum. O 80 tonu almak zorundayım, kamu alacağı oluyor. Vatandaşın mağduriyeti söz konusu oluyor. İkincisi, karşılaştığımız en önemli sorunlardan birisi de şu: Kiracılar oluyor. Sen evini kiraya veriyorsun Abone de senin adına oluyor. Kiracı suyu kullanmış oluyor. Ondan sonra da senin evinden çıkıp başka bir eve gidiyor. Bu defa o saatteki numarada benim belediye olarak alacağım alıyor. Abone mal sahibi adına olduğu için ondan almak zorunda kalıyoruz.

Bütün bunları bir araya getirdiğimiz zaman Türkiye’de akıllı dediğimiz sayaca hemen hemen her şehir geçiyor hızlı bir şekilde. Biz de geçen sene bu kararı aldık. Bir yıldan fazla da süre koyduk. Dedikki zorlamayalım, uzun bir süre verelim ama ondan sonrası için de akıllı sayacı teşvik amacıyla ‘değişmeyene su zamlı’ diye bir kararımız yok. Akıllı sayacı teşvik etmemiz lazım. Biz firmalarla anlaşırken vatandaşın rahat ödeyeceği şekilde taksit yapılma şartını da koşuyoruz.

Akılla sayaçlar hem Belediyenin hem vatandaşın işine geliyor. Biz şimdi mevcut sayaçları eve gidip okuyoruz. Hatta birçok insan ben tanımadığım adamı evimin içerisine sokmak istemiyorum. Her yerde saat kapı girişinde olmuyor. Tuvalete, banyoya hatta bodruma konulmuş oluyor. Bu defa okumalarda sıkıntı yaşıyoruz. Bu iş için bir de personel istihdam etmek zorunda kalıyoruz. Biz akıllı sayaca geçtiğimiz zaman bu sıkıntılar aşmış olacağız. Bizim için en büyük faydası bu’’ dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Akyıldız’dan YHT teşekkürü
Akyıldız’dan YHT teşekkürü