Geleneği sürdürmeye çalışıyorlar 

Geleneği sürdürmeye çalışıyorlar

Havaların ısınması ile birlikte Sivaslı kadınlar da yaz temizliklerine başladı. Temizlik kapsamında gelenekleri de sürdürmeye çalışan ev hanımları singer yataklara yenik düşen yün yatakları gelecek nesillere aktarmak için uzun uğraşlar vermeye başladılar.

Geleneği sürdürmeye çalışıyorlar
Geleneği sürdürmeye çalışıyorlar Sivas Memleket
Bu içerik 176 kez okundu.

HÜSNE AKKAYA

Uzun süren kış mevsiminin ardından havaların ısınmasını fırsat bilen Sivaslı kadınlar yünlerini yıkamaya başladı. Evlerinin bahçelerinde yıkadıkları yünleri kurutmak için iplere asan kadınlar yünlerini kabarttıktan sonra tekrar şilte haline getirerek, yataklarını hazır hale getirecekler.

65 yaşındaki Hatun Kuzucu da çocuklarının ve kendisinin kullandığı yün yorgan, yastık ve yataklarının temizliğini yapma başladığını bellireterek, “Yaz geldi. çocukların yataklarının temizliğini yapıyoruz. İçlerindeki yünleri kabartacağız. Çocuklarımız da rahatça yatacak” dedi.

Yıkadıkları yünleri üç gün içerisinde kurutup kabartacaklarını belirten Kuzucu, “Beş tane yastık, beş tane yorgan, beş tane de yatak var. Biz annemizden büyüklerimizden böyle gördük. Her yıl yaparız. Şimdiki gençler hazır yataklar alıyorlar, elyaf yorgan alıyorlar, işin zahmetine pek girmiyorlar. Zahmetli işler eski kadınlarda vardı. Gençler artık yapmazlar.” Diyerek gençliğin teknolojiye yenildiğini de gözler önüne serdi.

Çocuklarının çeyizi için de hazırlık yaptıklarını kaydeden Kuzucu.“Eğer kıymetini bilirlerse oğlumuzun kızımızın çeyizine de yünden yorgan, yastık, yatak hazırladık. Eğer kıymetini bilmezler ise kaldırır atarlar. Ben geçtiğimiz gün Karşıyaka’ya gittim. Oradaki dereye yünleri atmışlar. Torunum bana dereye atılmış yünleri gösteriyor. Bende  oğlum neyini görüyüm iki gün sonra bizimkini de atarlar dedim. Bizde şimdilik yapıyoruz bakalım ilerde atarlar mı kullanırlar mı bilmiyorum. Şuanda yaşımızda epey ilerledi hava da sıcak, biraz zorlanıyoruz. Ama yinede temizliği yapmaya çalışıyoruz.

İlerleyen zamanlarda bulgur kaynatacağız, kışlık turşunun yapımı var, yufka yapacağız. Biz hazır yemeyiz. Kış için hazırlıklarımızın hepsini yaparız” şeklinde konuştu.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek