72 kez elden geçiyor

Sivas’ta tamamen el işçiliği ile üretilen ve 72 kez işlem gören Sivas bıçakları özelliğini korurken, kadın bacağı bıçağı olarak bilinen küçük cep bıçakları hediyelik eşya raflarını süslüyor.

72 kez elden geçiyor
72 kez elden geçiyor Sivas Memleket
Bu içerik 277 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Sivas’ın el sanatları arasında yer alan, yapımı ve kalitesi ile özelliğini koruyan Sivas bıçakları, Sivas halkının beğenisini kazanırken hediyelik eşya olarak da talep görüyor.

Sivas’ta 45 yaşında olan bıçak ustası AdemEyce Sivas’a özgü kadın bacağı bıçağının yapım aşaması ile ilgili bilgi verdi. 8 yaşında bu mesleğe başladığını belirten Eyce bıçakçılığın baba mesleği olduğunu ve yıllardır bu mesleği devam ettirdiğini söyledi.

Bıçak eşitleri ve yapılışı hakkında bilgi veren Eyce; “Koç boynuzundan bıçak imalat yapıyorum. Bunlar bacak bıçağı, avcı tipi dediğimiz eğri bıçak, tek ağızlı ve çift ağızlı ev bıçaklarımız da var.

Koç boynuzunu ocakta ısıtıp mengenede kıstırıyoruz ve yontarak düzeltiyoruz daha sonra onu törpü ile zımparalayarak şekillendiriyoruz. Makinada yarıp ağzını da aynı şekilde kestikten sonra çelikle birleştiriyoruz. Her şey el işçiliği.Bu aşamada ürettiğimiz bıçak 72 kez elden geçer. Bu bıçakları müşterilerimize ve hediyelik eşya satan mağazalara vermekteyiz” ifadesini kullandı.

Eyce kadın bacağı bıçağının ince ve estetik bir bıçak olduğu için genellikle hediye amaçlı kullanıldığını da sözlerine ekledi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas Belediyesi asfalt üretimini 5 kata çıkardı
Sivas Belediyesi asfalt üretimini 5 kata çıkardı
Milletin Vekili, Milletine hesap verecek
Milletin Vekili, Milletine hesap verecek