Dezavantajlı Kişilere Meslek Eğitimi Verilecek 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Dezavantajlı Kişilere Meslek Eğitimi Verilecek

Sivas İl Özel İdaresi, dezavantajlı kişilerin istihdam edilmesi amacıyla “İş de Umut, İş de Güç Projesi” kapsamında 40 kişiye mesleki eğitim ve aktif iş arama metotları eğitimi verecek. Eğitimin ardından başarılı kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilecek.

Dezavantajlı Kişilere Meslek Eğitimi Verilecek
Dezavantajlı Kişilere Meslek Eğitimi Verilecek Sivas Memleket
Bu içerik 111 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Sivas İl Özel İdaresi, Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ve Çalışma ve İş Kurumunca ortak yürütülen “İş de Umut, İş de Güç Projesi”kapsamında eğitim almak için başvuru yapan 298 kişi arasından mülakatla 40 kursiyer belirlendi.

‘İş de Umut, İş de Güç projesi hakkında açıklamalarda bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, “Projemizde dezavantajlı grupların istihdam edilebilirliğinin artırılması hedeflenmiştir. Proje 2 hususa dayanıyor. Bir dezavantajlı grup içerisinde yer alacaksınız. Ve sizlerin sosyal uyumunu sağlamak amaçlı bir eğitim verilecek. Bu eğitim süreci içerisinde iletişim, aile, toplumsal uzlaşı bunun temelini oluşturuyor. Bununla beraber iş sahibi olabilmek için kat temizliği, ev ve kurum temizliği eğitimi de verilerek bir sertifika sahibi olmanız sağlanıyor” dedi.

BAŞARILI OLAN KURSİYERLERE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ONAYLI SERTİFİKA VERİLECEK

Projenin sonunda başarılı olan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verileceğinin altını çizen Kaya, “Projenin hedef grubu Hedef kitle olarak yoksulluk riski altında bulunan kişiler, çocuğunu yalnız başına büyüten ebeveynler ile diğer dezavantajlı bireyler seçilmiştir. Sivas ilinde yaşayan yoksul veya yoksulluk riski altında bulunan veya çocuğunu yalnız başına büyüten ebeveynler de dahil olmak üzere 40 kişi özellikle kadınlardır.40 dezavantajlı kişiden 20 kişi ev ve kurum temizliği 20 kişi kat hizmetleri mesleki eğitim ve aktif iş arama metotları eğitimleri verilecek, sosyal uyum ve istihdam edilebilirlikleri artırılacaktır Şüphesiz istihdam önemli. Bugün yürütücülüğünü Sivas İl Özel İdaresi’nin yaptığı İş de umut iş de güç projesinin önemli bir safhası olan görünürlük safhası yani bu projenin kamuoyu ile paylaşılması ilkesinin hayata geçirilmesi için buradayız. Sivas İl Özel İdaresi Avrupa Birliği hibe destekleri kapsamında 2007 yılından bu güne pek çok projeyi hayata geçirmiş ve bu projelerin geneli içerisinde 2 milyon avroluk ek bir kaynağı ilimize kazandırmıştır. Gönül ister ki bütün projelerimiz kabul edilsin ama biz şunu biliyoruz ki konulan bütçenin kat be kat üstünde proje sunduğumuzdan bu projelerden elemeler olacak ve takdir edilen projeler desteklenecektir. İl Özel İdaremiz bu proje kaynaklarından daha fazla yararlanmak bağlamında sadece Avrupa Birliği değil ulusal kaynaklarla sağlanan hibelere de pek çok proje sunmuştur” dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ PROJELERİNDEN DESTEK ALMAK ÇOK ÖNEMLİ

Avrupa Birliği Projelerinden destek almanın çok önemli olduğunu kaydeden İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, “Biliyoruz ki AB’nin ilk hibe uygulamalarında ülkemiz verdiği kaynağın dahi karşılığını alamıyordu. Ama şimdi bu proje yüzde 95 Avrupa Birliği kaynaklı bir proje uygulaması. Bu AB’nin kaynaklarının hem yurdumuza hem de ilimize kazandırılması açısından ayrıca büyük önem arz ediyor. Diğer taraftan da turizmde cazibe merkezi olmayı hedefleyen ve bir marka kent olan Sivas’ımızın da istihdam ağırlığı hizmet sektöründedir. Ama hizmet sektörü de zor bir sektör. Nitelikli, güler yüzlü ve işini bilen çalışanlar ister. Bu projemiz inşallah hem sosyal entegrasyonu sağlayacak, hem istihdam edilebilirliği sağlayacak, hem de hizmet sektöründe kaliteli hizmetin sunumunun yapılmasını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi