Çöpten Asırlık Eser Çıktı 
Reklamı Geç
Advert

Çöpten Asırlık Eser Çıktı

Sivas’ta yaklaşık 200 yıl önce yazılmış olduğu tahmin edilen kitap çöpten çıktı. Kitap çevirmeni Hüseyin Öztürk, Farsça ve Arapça yazılmış olan ve bir kısmı yanmış olan asırlık eseri Türkçeye çevirip kitap haline getireceğini kaydetti.

Çöpten Asırlık Eser Çıktı
Çöpten Asırlık Eser Çıktı Sivas Memleket
Bu içerik 338 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Sivas’ta yaklaşık 200 yıl önce yazılmış olduğu tahmin edilen kitap çöpten çıktı. Tercümanlık yapan 78 yaşında Hüseyin Öztürk, çöpte bulunan eserle ilgili şunları söyledi, “Bu kitap, Sivas Şeyhlerinde Şemsettin Sivasi’nin torunlarından Şeyh Ömer’in yazdığı bir kitap. Bu kitabı taksiciler çöpten bulup bana getirdi. Kışın soğukta kağıt bulup yakıp ısınmaya çalışırken bu kitabın eski olduğunu fark eden taksi şoförü “eski yazıları okuyan birisi var” diye kitabı bana getiriyor.  Fakat kitabın bir kısmı yanmış.  Aşağı yukarı 150-200 senelik bir kitap. Kitabın içerisinde birçok konuya değinilmiş”dedi.

Kitapta yazılanların bir kısmının Arapça bir kısmının iseFarsça olduğunu belirten Öztürk, “Kitap çok güzel bir yazı ile yazılmış. Ben nasip olursa inşallah bu kitabı Türkçeye çevirip tekrar kitap haline getireceğim.  Kitapta ki konulardan bazılarında Hz Hüseyin’in Kerbela’da yaşadıklarına ve Kerbela olayında ki hadiselere yer verilmiş. Kitap içerisinde bir çok hikaye ve şiir bulunuyor” şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor