Asırlık çınar yıllara meydan okuyor
Advert

Asırlık çınar yıllara meydan okuyor

Sivas'ta Osmanlı eserleri, nüfus ve tapu kayıtları ile miras konuları denildiğinde akla gelen ilk isim 78 yaşında ki Hüseyin Öztürk imamlık yaparken başladığı Osmanlıca tercüme işini hala sürdürüyor.

Asırlık çınar yıllara meydan okuyor
Asırlık çınar yıllara meydan okuyor Sivas Memleket

34 senedir Sivas'ta tapu kayıtlarını tercüme ettiğini dile getiren  4 çocuk babası Hüseyin Öztürk, mahkemelerde de görev aldığını, Sivas'ta tek yeminli tercüman olduğunusöyledi.

Öztürk; “Camilerde okurken bu işi öğrendim. Uzun zaman Nüfusta çalıştım nüfusun eski Osmanlıcalarını tercüme ettim o zamandan bu zamana kadar hala tapuda çalışmaktayım mahkemelere bakmaktayım, bütün kazalara bazen vilayetlere gittiğimde oldu.  Arapça Osmanlıca Farsça okumadığım yazı olmaz. İsterse 500 senelik olsun.  En fazla tapu çevirisi yaptım. Sivas’ta tapuların ilk yazılışı 160 sene önceye dayanıyor tapu yazılış itibari ile nüfustan evveldir.  Bir günde 50 tapu yazıp vermişliğim olmuştur.  Suriye’den gelenlerin evlenme ve nüfus kağıtlarını tercüme etme işlerini yapıyorum” dedi.

Bana ısrar ettiler Ankara’da kalmam için ama ben Sivas’ın işi yatar diye kalmadım diyen Öztürk ; “ Bu işi birkaç profesöre öğrettim, yine üniversiteden ilahiyat, tarih ve edebiyat bölümlerinde  öğrenciler geliyor onların ödevlerine yardımcılı oluyorum yaşlandım ama biraz daha bu işlere bakmak istiyorum” şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akıncılar Belediyesi hurda araçlarını sattı
Akıncılar Belediyesi hurda araçlarını sattı
YOLSUZLUK İDDİASI
YOLSUZLUK İDDİASI