Hastane Acil kilitlendi 
Reklamı Geç
Advert

Hastane Acil kilitlendi

Hastane acil sevisinde işlemlerin hızlı yürümesi nedeniyle vatandaşların poliklinik yerine acil servisi tercih etmelerininbir alışkanlık haline gelmesi acil sevisi tıkadı. Sivas Numune Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Mahmut Aluç, acil olmayan hastalar yüzünden, acil hastalara hizmet vermekte zorlandıklarını söyledi.

Hastane Acil kilitlendi
Hastane Acil kilitlendi Sivas Memleket
Bu içerik 860 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

İki hastanenin tek hastaneye düşürülerek tek binada toplanması acil servis sayısını düşürürken acil serviste işlemlerin hızlı yürümesi nedeniyle vatandaşların poliklinik yerine acil sevişe akın etmesi acil servisin tıkanmasına dolayısıyla da acil hastalara müdahalede zorluklar yaşanmasına neden oldu.

Acil serviste yaşanan sıkıntıyı dile getiren Sivas Numune Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Mahmut Aluç, acil servise oldukça fazla başvuru olduğunu, bu yüzdende acil hastalara hizmet vermekte zorlandıklarını söyledi.

Yetişkin acile günlük ortalama bin 500 kişinin başvurduğunu vurgulayan Aluç, Mart ayında acile 52 bin kişinin başvuruda bulunduğunuAcile bir günde başvuran yetişkin hasta sayısı bin 500’ü bulduğunu, Çocuk acile başvuran hasta sayısı ortalama 500 kişi olduğunu, Kadın Doğum acile de ortalama 70 hasta başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Acil’de yaşanan duruma dikkat çeken Aluç: “Acil servisinde 3 alan var. Yeşil, Sarı ve kırmızı alan. Yeşil alan ayakta tedavisi yapılabilecek hiçbir tahlile ve tetkike ihtiyacı olmayan hastaları kapsıyor. Sarı alan tahliller yapılması gereken bazen gözleme alınması gereken hastaları kapsıyor. Kırmızı alanda gerçekten acil olan hastaları kapsıyor. Acil sevişe müracaat sayısı ise günlük bin 500’ü buluyor. Acile müracaat eden hastaların 100’ü gerçekten acil müdahale edilmesi gereken hastalar.

Acile servise başvuran hastaların aslında yüzde 75’i acile başvurmaması gereken hastalar. Bu bir alışkanlık haline gelmiş devam ediyor. Acile başvuran hasta sayısı oldukça fazla. Dolayısıyla gerçekten hasta olan kişiye verilecek hizmetin kalitesi düşüyor. Şuanda yetişkin acil servisinde 4 acil uzmanı görev alıyor. Çocuk acilde 2 pratisyen hekim ve 1 uzman çalışıyor. Kadın Doğumda 1 uzman görev alıyor. Ortopedi, Genel cerrahide, Anestezi, Nöroloji gibi servilerde de nöbetçi hekimler var. Ama ne kadar hekim ve uzman olursa olsun başvuru oldukça fazla. İstediğimiz kalitede hizmet vermemiz mümkün değil. Yeşil anandaki hastaların sayısının az olması lazım. Çok ciddi bir hastayla uğraşırken başka bir hasta ilaç yazdırmaya gelmiş o sorun çıkarıyor. Zaten gerçek acil hastalarda sorun yaşamıyoruz. Genellikle acil olmayan hastalar sorun çıkarıyor. Tabi bu yoğunluk sadece Sivas’ta yaşanmıyor. Tüm Türkiye’de yaşanan bir sorun. Sağlık Bakanlığının acillerdeki yoğunluğun azaltılmasına yönelik çalışmaları var” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”