Kaliforniya solucanından gübre üretiyorlar 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Kaliforniya solucanından gübre üretiyorlar

Atatürk Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Eda Koç ve öğretmeni Sahil Dilmeç yaklaşık bin 500 adet Kırmızı Kaliforniya Solucanıyla organik ve doğal gübre üretimi yapıyor. Okulda başlattıkları projeyi TUBİTAK’a sunarak geliştirmeyi planlıyorlar.

Kaliforniya solucanından gübre üretiyorlar
Kaliforniya solucanından gübre üretiyorlar Sivas Memleket
Bu içerik 543 kez okundu.

Mehmet TIRPAN /ÖZEL HABER

Atatürk Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Eda Koç ve öğretmeni Sahil DilmeçKırmızı Kaliforniya solucanından doğal gübre üretiyor.Günümüzde kullanılan bazı gübrelerin organik olmaması ve insan sağlığına zararlı olması nedeniyle organik gübre üretmeye karar verdiklerini belirten Dilmeç, İnsanların daha organik ve sağlıklı ürünler tüketmesi amacıyla organik gübre üretmek için harekete geçtiklerini ve bu üretimi seri hale getireceklerini söyledi.

Bu projeyi TUBITAK’a sunacaklarının da altını çizen Dilmeç: “Elimizde yaklaşık bin 500 adet Kırmızı Kaliforniya Solucanı var. Organik gübre üretimine yeni başladığımız için az miktarda gübre üretimi yapabiliyoruz” dedi.

Günümüzde organik ürünlerin yetiştirilmesi için kullanılan gübrelerin bir hayli pahalı olduğuna dikkat çeken Dilmeç: “Ürettiğimiz organik gübrenin hiçbir maliyeti yok denecek kadar az. Bu solucanın ürettiği gübre görünüş olarak siyah toprağa benzer ve itici bir kokusu yoktur. İçeriğinde bitkinin gelişimi için gereken bütün enzimler, toprak antibiyotikleri, vitaminler, büyüme hormonları ve humik maddeler vardır. Kesinlikle hastalık yapıcı maddeler, parazit yumurtaları yoktur ve ağır metaller içermez. Üretilen organik gübre her türlü tarımsal üründe kullanılır. Ayrıca bu solucanlar toprak kirliliğini de önlüyorlar. Bu solucanları Sibirya’dan getiren bir arkadaşımızdan aldık. Solucanları aldığım kişi tüm Türkiye’ye organik gübre satıyor. Bizde okulumuzda böyle bir proje üretmek istedik. Sivas’ta bu projeyi TUBİTAK’tan destek alarak genişletmeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

28 GÜNDE ORGANİK GÜBRE ELDE EDİYORUZ

Öğretmeni ile birlikte organik gübre üretimi yapan 9. Sınıf öğrencisi Eda Koç ise “Maliyeti oldukça düşük, insan sağlığına zarar vermeyecek ve toprağın verimini artıracak bir gübre üretmek istedik. Araştırmalarımız sonucunda Kırmızı Kaliforniya Solucanını temin ederek gübre üretimine başladık” dedi.

Türkiye’de oldukça fazla talep olduğuna dikkat çeken Koç: “28 günde gübre üretimi yapıyoruz. Solucanları evsel atıklardan yaptığımız mamalarla besliyoruz. Muz ve yumurta kabukları çay foşası, sebze ve meyve atıkları içerisinde asit olmayan her şeyi solucanlar yiyebiliyor. Bu karışımın içerisine çok azda hayvan gübresi atıyoruz. 28 gün sonra hayvanlar bize tamamen organik gübre üretmiş oluyor. Bir kasanın içerisine bir sıra mama koyuyoruz. Daha sonra mamanın üzerine biraz solucan bırakıyoruz. Daha sonra tekrar mama koyup onun üzerine de solucan koyuyoruz. Solucanlar alt kısımdaki mamayı gübreye dönüştürdükleri zaman toprağın üst kısmına çıkıyorlar. Üste çıktıkları zaman anlıyoruz ki yeni mama koyma zamanımız gelmiş. Ona göre bir sıra daha mama koyuyoruz. Her koyduğumuz mama solucanlar sayesinde gübreye dönüşüyor. Kasa dolduğunda solucanları ayrı bir kasaya koyuyoruz. Elde edilen gübreyi kurumaya bırakıyoruz. Daha sonra başka bir kasada organik gübre üretimine devam ediyoruz. Şuanda organik gübre üretimi Türkiye de oldukça fazla ama talep de bir hayli fazla” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”