Numune, genetik alanda da hizmet veriyor 
Reklamı Geç
Advert

Numune, genetik alanda da hizmet veriyor

Sivas Numune Hastanesi Genetik alanda da hizmet vermeye başladı.

Numune, genetik alanda da hizmet veriyor
Numune, genetik alanda da hizmet veriyor Sivas Memleket
Bu içerik 204 kez okundu.

Tuğba TUTAK

Sivas Numune Hastanesi Genetik alanda da hizmet vermeye başladı.

Tıbbi Genetik Alanı’nda görev yapan Uzm. Dr. Özge Aksel Kılıçarslan genetik polikliniği hakkında bilgiler verdi.

Tıbbi genetik uzmanları, genetik nedenlere bağlı ortaya çıkan hastalıkların tanı, takip ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış tıp doktorları olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Özge Aksel Kılıçarslan “DNA vücudumuzun büyümesi ve gelişmesi için gerekli bilgileri taşıyan bir moleküldür. Gen vücudumuzun belli bir özelliğini belirleyen bir DNA dizisidir. Genler göz rengimiz, kan grubumuz, saç rengimiz ve boyumuz gibi birçok özelliğimizi belirler. Vücudumuz milyonlarca hücreden oluşur ve her hücre yaklaşık yirmi-yirmi beş bin gen içerir. Her hücrede genler kromozom adı verilen küçük ipliksi yapıların üzerinde yer alır. İnsan vücut hücrelerinde 46 kromozom bulunur. Yirmi üç kromozomu annemizden ve diğer 23 kromozomu babamızdan alırız. Böylece 23 kromozomun iki kopyasına yani toplam 46 kromozoma sahip oluruz. Genler kromozomlarda yer aldığı için her genimizin iki kopyası vardır. Hem annemize hem babamıza benzer özelliklere sahip olmamızın nedeni budur. Herhangi bir nedenle meydana gelen ve genin düzgün çalışmasını engelleyen DNA dizisindeki değişimlere mutasyon diyoruz. Mutasyonlar anne babadan aktarılabildiği gibi ilk defa kendimizde de oluşabilir. Mutasyonlar genetik hastalığa sebep olabilir. Genetik hastalıkların bazıları doğar doğmaz ortaya çıkarken bazıları yetişkin dönemde ortaya çıkar.” Dedi.

Tıbbi genetik polikliniğinde doğum öncesi ve doğum sonrası dönemde genetik hastalıkların tanısının konması, izlem şemalarının belirlenmesi, tedavi edilebilecek olanların tedavi edilmesi, genetik hastalıklar bakımından taşıyıcı, hasta ve risk altında olan kişilerin saptandığını açıklayan Kılıçaslan Polikliniğikte en sık FMF (ailesel Akdeniz ateşi) hastaları, Talasemi (Akdeniz anemisi) hastaları, tekrarlayan düşükleri olan hastalar, ailevi kanser öyküsü olan bireyler, doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler, gebelik takibi sırasında bebekte genetik hastalık şüphesi olan hastalar, boy kısalığı, zeka geriliği, otizm, büyüme gelişme geriliği, doğumsal kas hastalıkları, cinsiyet gelişim bozuklukları, doğumsal bazı fiziksel bozuklukları olan hastalar, Down sendromu gibi kromozomal anomalili hastalar, kendisinde veya ailesinde genetik hastalık riski olan, akraba evliliği yapmış veya yapacak olan bireyler başvurduğunu belirtti.

 

Kılıçaslan, hafta içi her gün 9-16 saatleri arasında Sivas Numune Hastanesi ve Sivas Numune Hastanesi İstasyon Semt Polikliniğinde poliklinik hizmeti verdiklerini, hastaların polikliniğe yaş sınırlaması olmaksızın direkt başvurabilecekleri gibi MHRS sisteminden randevu alabileceklerinisöyledi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”