Vakıfları Valilik frenledi 
Reklamı Geç
Advert

Vakıfları Valilik frenledi

Yıkılan Vakıflar işhanının yerine 8 katlı bina yapmayı düşünen Vakıflar Bölge Müdürlüğünün tepki toplayan projesine Valilik el attı. Sivas Valiliğinin, buraya yapılacak binanın tarihi ‘Taşhan’ın yüksekliğini geçmemesi ve binanın taş desenli olması’ yönünde talimat verdiği öğrenildi. Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı ise Sivas’a gelerek konuyla ilgili temaslar gerçekleştirdi.

Vakıfları Valilik frenledi
Vakıfları Valilik frenledi Sivas Memleket
Bu içerik 536 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Çürük raporu olduğu için yıkılma kararı alınan Vakıflar işhanının yerine yapılacak olan proje Taşhan’ı gölgede bırakınca binanın hem imarına hem görüntüsüne Sivas Valiliği el koydu.

Vakıflar tarafından hazırlanan çok katlı ve cam kaplamalı bina projesi tarihi konsepte uymadığı için İl Genel Meclisi üyelerinin yanı sıra Sivas halkının da tepkisini çekmişti.

8 kat olarak projesi hazırlanan ve yapımına bu yıl başlanması planlanan binaya Sivas Valilik kararı engel oldu. Edinilen bilgiye göre valilik, buraya yapılacak binanın Taşhan’ın seviyesini geçmemesi ve aynalı bir görünüm değil, taş desenli olması yönünde karar aldı.

Sivas Valiliğinin aldığı karar kamuoyunda olumlu karşılanırken, Vakıflar Genel Müdürlüğünü ise harekete geçirdi. Sivas’a gelen Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ersoy, buranın Vakıflara akar sağladığını ve restorasyonların bu gelirlerle gerçekleştirildiğini söyledi.

İKNA ETMEYE ÇALIŞACAĞIZ

Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ersoy, belediyenin 8 kata müsaade etmemesi yönünde bir karar alınırsa bunu değerlendireceklerini, gerekirse projeyi hayata geçirmemeyi de gündeme alacaklarını söyledi.

Ersoy, ‘’Bizim buradan yıllık gelirimiz yaklaşık bir milyon 2 bin lira. O zaman yapmamız gereken, Belediye ve ilgili kurum ve kuruluşlarla konuşarak ruhsatımızı alıp işimize bakmak. Projemizle ilgili olarak da kuruldan geçecek karara bakacağız.

Bir de Belediyenin vereceği ruhsata göre işlem yapacağız. Belediye 8 kat verir, 6 kat verir, 4 kat verir ona göre değerlendirmeyi biz üst yönetim olarak yapacağız ve karar alacağız. Ya yatırıma devam edeceğiz ya da diyeceğiz ki biz yapmıyoruz, bekleyeceğiz. Ama bizim niyetimiz bunu bir an önce yapıp hem Sivas halkının hizmetine sunmak hem de bizim gelirimizin artmasıdır.’’ açıklamasını yaptı.

Bakan Yılmaz ile de görüşüleceğini belirten Ersoy, ‘’Bizim daha önce projemiz var, ön iznimiz var. Şimdi ise gerçek projeyi hazırladık ve Belediyeye ruhsat için müracaat yapacağız. Belediye Başkanı ile görüşmemiz olacak. Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz ile görüşeceğiz, ikna etmeye çalışacağız. Çünkü biz buradan alacağımız gelirle restorasyon işlerini yapabiliyoruz’’ dedi.

Projenin yapımına başlamak için Belediyeye ruhsat müracaatı yapılırken, proje için son sözü Belediyenin söyleyeceği öğrenildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor