Sigara tedavisi yarım kaldı 

Sigara tedavisi yarım kaldı

Sigara bırakma ilacının tükenmesinin ardından ilaç temin edemeyen ve tedavileri yarım kalan bazı hastalar tedirgin olamaya başladı.Yaklaşık 2 haftadır ilaç alamayan hastalar sigara kullanmaya tekrar başlamaktan korkuyor.

Sigara tedavisi yarım kaldı
Sigara tedavisi yarım kaldı Sivas Memleket
Bu içerik 261 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

 

Sigara illetinden kurtulmak isteyen ve tedavisi devam eden vatandaşlar, Halk Sağlığı Müdürlüğü binasındaki sigara bırakma polikliniğine başvuruyor ama ilaç olmadığından dolayı tedavi olamıyor. Daha önceden tedavisi süren hastalar ise ilaç bulamadıkları dolayısıyla tedavileri yarım kalmış durumda. Sigara bıraktırma ilaçlarının ise gelip gelmeyeceği veya ne zaman geleceği bilinmiyor.

Sigarayı bırakmak isteyen veya tedavileri yarım kalan hastalar eski Numune Hastanesindeki sigara bırakma polikliniğine başvuruyor ama ilaç olmadığı için eli boş dönüyor. Yaklaşık 2 haftadır ilaç temin edemeyen hastalar sigaraya tekrar başlamaktan korkuyor.

Konuyla ilgili Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün harekete geçmesi bekleniyor. Sağlık Bakanlığı’nın öncülüğünde yürütülen projenin olumlu sonuçlar vermesi için şuanda ilaçla tedavi gören hastaların tedavilerinin devam ettirilmesi oldukça önem arz ediyor. Aksi halde şimdiye dek hastalara verilen ve maliyeti oldukça yüksek olan ilaçlar hasta üzerinde etkisini gösteremeyecek. Yaklaşık 2-3 ay boyunca ilaçla tedavi görmesi gereken bazı hastaların Sağlık Bakanlığı’nın verdiği ilacı piyasadan alması da mümkün olmuyor. Yurt dışından ithal edilen ve piyasada 371 Tl gibi bir bedelle satılan ilaçları alamayan hastalar tekrar sigara kullanmaya başlamak istemediklerini tedavilerine devam etmek istediklerini belirtiyor.

İlaçla tedavinin yanı sıra hastalara verilen psikolojik destekte oldukça önemli. Polikliniğe giden hastalara Psikososyal destek verilerek sigaranın bırakılması ile ilgi alınacak olan önlemler konusunda hizmet de veriliyor.

2016 yılının ekim ayında hizmete açılan Sigara bırakma polikliniğine başvuran hastaların neredeyse yüzde 50’si sigarayı bırakmış durumda. Geriye kalan yüzde 50 lik kesimin ise yüzde 30’u sigarayı azalttığı da edinilen bilgiler arasında.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Akyıldız’dan YHT teşekkürü
Akyıldız’dan YHT teşekkürü