Sivas’ta hayvancılık eriyor 

Sivas’ta hayvancılık eriyor

Sivas, en önemli geçim kaynağı olan hayvancılıkta her geçen yıl geriliyor. 2013 yılında 352 bin olan büyükbaş hayvan sayısı, her yıl gerileyerek 2016’da 271 bine düştü.

Sivas’ta hayvancılık eriyor
Sivas’ta hayvancılık eriyor Sivas Memleket
Bu içerik 350 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Tarım ve hayvancılık şehri olarak bilinen Sivas, hayvan varlığı konusunda her geçen yıl kötüye gidiyor. Türkiye’de mera ve çayır arazisi konusunda önemli bir potansiyele sahip olan Sivas, bu değeri her geçen yıl geliştirmesi gerekirken, aksine gerileme sağlıyor.

Tarım ve hayvancılık şehri olarak bilinen kentte, özellikle hayvan varlığı konusundaki veriler düşündürüyor. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün faaliyet raporuna göre Sivas’ta bulunan büyükbaş hayvan sayısı son 4 yıl içerisinde sürekli gerileme gösterdi. Buna göre, 2013 yılında 352 bin 227 büyükbaş hayvanın bulunduğu Sivas’ta, 2014’te 330 bin 484, 2015’te 278 bin 771, 2016’ta ise 271 bin 386 büyükbaş hayvanın bulunduğu gözlendi.

Hayvancılığın geliştirildiği yönündeki açıklamalar bu veriler karşısında geçerliliğini yitirirken sanayi ve turizm açısından da ilerleme kaydedemeyen Sivas’ın tarım ve hayvancılık şehri olmaktan da çıktığını gözler önüne sermiş oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”